img
Burak cukrowy należy do roślin rolniczych o dużym znaczeniu gospodarczym w Polsce. To roślina o najwyższym potencjale plonotwórczym z jednostki powierzchni (powyżej 1000 dt/ha biomasy). Ma stosunkowo duże wymagania glebowo – klimatyczne, które wpływają na ilość cukru zawartego w korzeniu. Jest wrażliwy na niedobory wody, potrzebuje też odpowiedniego nawożenia oraz uregulowanego pH gleby.
Gleba niedostatecznie nasycona składnikami odżywczymi ograniczy plonowanie tej rośliny. Z kolei nadmiernie nawożone buraki będą posiadały niekorzystny stosunek zawartości cukru do masy korzeni. A to przełoży się na niższą cenę tego surowca. W przemyśle cukrowniczym jakość produktu ma duże znaczenie, dlatego tak ważne jest pozyskanie optymalnie zbilansowanego korzenia tej rośliny. Od jego parametrów zależy bowiem jakość wyprodukowanego cukru oraz innych produktów ubocznych.
Od 2014 roku istnieje obowiązek uprawy roślin zgodnie z zasadami integrowanej ochrony. Dotyczy to także buraka cukrowego. Pierwszeństwo w ograniczaniu agrofagów tego gatunku mają niechemiczne (agrotechniczne, mechaniczne, fizyczne, biologiczne, hodowlane i inne) metody.
Plik do pobrania: burakcukrowy-2021.pdf | pdf, 0 Kb | Pobierz