Warsztaty Rok w winnicy – Sposoby kształtowania jakości i wielkości plonu w winnicy

We wtorek 6 czerwca Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego zorganizował drugie z cyklu czterech jednodniowych warsztatów „Rok w Winnicy” – Sposoby kształtowania jakości i wielkości plonu w winnicy. 

Letnie cięcie to termin obejmujący zestaw zabiegów i praktyk wykonywanych od czerwca do sierpnia. Wykonywane czynności mają na celu utrzymanie kształtu szpaleru, regulację wielkości krzewu, wielkości plonu oraz zmniejszenie podatności na stres biotyczny i abiotyczny. 

O selekcji, pozycjonowaniu pędów, cięciu formującym czy usuwaniu pasierbów i liści opowiedział Kacper Parypa, z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Dr inż. Janusz Mazurek omówił nawożenie wiosną i latem. Przedstawił także wpływ proporcji rozwoju części wegetatywnych i generatywnych na plon jagód i jakość wina, metody analizy liści i ogonków winorośli, podał optymalną zawartość składników pokarmowych w ogonkach i blaszkach oraz dynamikę pobierania azotu, potasu czy magnezu przez winorośl i ich rolę dla jakości wina. Ponieważ ważnym aspektem jest ochrona winorośli, szczególnie przed szarą pleśnią, mączniakiem rzekomym czy mączniakiem prawdziwym, omówiono strategie możliwe do zastosowania. 

Dr inż. Marta Czaplicka,  kierownik Katedry Ogrodnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, omówiła rodzaje ryzyka i zagrożenia upraw winorośli w okresie letnim oraz  środki ochrony roślin do stosowania w rolnictwie ekologicznym (w tym środki pomocnicze, jak sól kuchenna, ekstrakt z cebuli, skrzyp polny, proszek z nasion gorczycy, lecytyna, mleko krowie, ocet winny, olej cebulowy i słonecznikowy, piwo, serwatka, czy soda oczyszczona). Na przykład przefiltrowany preparat biologiczny, uzyskany z macerowanych, suchych nadziemnych pędów skrzypu, można stosować przy mączniaku prawdziwym i rzekomym winorośli, podobnie jak rozcieńczone mleko krowie czy serwatkę. 

W części praktycznej uczestnicy wykonywali letnie prace pielęgnacyjne młodej winnicy, jak kształtowanie szpaleru, regulacja wielkości krzewu oraz usuwanie liści i pasierbów. Warsztaty zostały przeprowadzone w winnicy Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, we Wrocławiu, która została założona w ramach warsztatów winoroślarskich w 2020 roku. Do założenia winnicy celowo wybrano różne odmiany, aby podczas kolejnych warsztatów można było przedstawić różnice w ich wzroście, pokroju czy plenności. Wśród odmian posadzonych znalazły się m. in. odmiany Rondo, Regent, Solaris, Hibernal oraz Riesling. Kolejne warsztaty w winnicy DODR planowane są we wrześniu oraz listopadzie. 

Projekt opracowany przez Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą we Wrocławiu. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Dotyczy Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i obszarach wiejskich (SIR) dla województwa dolnośląskiego. 

Izabela Michniewicz DODR