Prezentacja wojewódzka Tradycyjnych Stołów Wielkanocnych, Palm i Pisanek

Po raz kolejny Pasaż Grunwaldzki we Wrocławiu zachwycił kulinarną mozaiką tradycyjnych potraw i wielkanocnych dekoracji, a to za sprawą 26 Kół Gospodyń Wiejskich z Dolnego Śląska, prezentujących Tradycyjne Stoły Wielkanocne, Palmy i Pisanki.

Impreza zorganizowana w sobotę 12 kwietnia przez Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu oraz Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego była okazją do poznania bogactwa i różnorodności smaków naszego regionu, który nie przez przypadek nazywany jest kulinarnym kotłem. Dziedzictwo i tradycje przywiezione między innymi z Kresów Wschodnich, z Polski centralnej, Rumunii, Grecji, Niemiec, Czech czy krajów dawnej Jugosławii stanowią o jego wyjątkowości i nietuzinkowości.
 

Na wielkanocnych stołach nie mogło zabraknąć żuru z białą kiełbasą, smażenicy, paschy, mazurków, keksów, swojskich wędlin i pieczonych mięs oraz pisanek i baranków z ciasta chlebowego lub z masła. Imprezę uświetniły występy czterech zespołów folklorystycznych ‒ Podgórzanie z Mroczkowic – Kamień, Stolczanki, ze Stolca, Fudżijamki z Proboszczowa i Wiadrowianie z Wiadrowa.

Atrakcją były pokazy wykonywania pisanek różnymi technikami oraz stoisko Gimnazjum nr 2 w Wilkanowie, laureata konkursu na Najładniejszą kartkę wielkanocną, przyznaną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi podczas XVII Spotkań Tradycji Wielkanocnych Ziemi Kłodzkiej.

Podczas prezentacji jurorzy oceniali zgłoszone do konkursu najpiękniejsze palmy oraz pisanki wielkanocne. Konkurencja była niemała, spośród zgłoszonych do wojewódzkiego konkursu 19 pisanek oraz 23 palm nagrodzono po trzy w każdej kategorii.

Laureaci wojewódzkiego konkursu w kategorii Najpiękniejsza palma wielkanocna:

  • I miejsce – KGW z Lutomi Dolnej, powiat świdnicki,
  • II miejsce – KGW z Wróblowic, powiat średzki,
  • II miejsce – KGW ze Szczytkowic, powiat trzebnicki,

Laureaci wojewódzkiego konkursu w kategorii Najpiękniejsza pisanka wielkanocna:

  • I miejsce – KGW z Jaszkowej Górnej, powiat kłodzki,
  • II miejsce – KGW z Konradówki – z Piotrowic, powiat legnicki,
  • III miejsce – KGW z Wiadrowa, powiat jaworski.

Tradycyjnie podczas Prezentacji odbywa się również podsumowanie wojewódzkiego konkursu na Najładniejszy koszyczek wielkanocny wykonany przez dzieci i młodzież z Klubów edukacyjnych 4H. Każdy z 31 koszyczków zgłoszonych do konkursu wyróżniała estetyka wykonania elementów świątecznych, dekoracyjność i wiosenna kolorystyka. Niepowtarzalne wrażenie artystyczne stwarzał oryginalny dobór materiałów, z których wykonano poszczególne elementy. Zgłoszone kluby zasłużyły na uznanie jurorów, a szczególne miejsca zajęły kluby 4H:

  • I miejsca: Super Talenty z Bukowic, Super Star w Pełczyna i Oleśniczaki Fajne Dzieciaki z Oleśnicy,
  • II miejsce: Wesołe Skrzaty z Warty Bolesławieckiej,
  • III miejsce: Talenciaki z Siedlec
  • Wyróżnienia: Spytkowskie Słoneczka ze Spytkowa, Trzepak z Rząsin, Inkarnatki z Miszkowic.

Klubowicze, którzy przyjechali do Wrocławia na podsumowanie wojewódzkiego konkursu na „Najładniejszy koszyczek wielkanocny” uczestniczyli w warsztatach przygotowanych przez Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu, podczas których własnoręczne wykonywali pisanki oraz zwiedzili wystawy w muzeum.

Na zakończenie Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego Włodzimierz Chlebosz i Dyrektor Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu Ryszard Czerwiński, wręczyli laureatom nagrody rzeczowe i dyplomy.

W Prezentacjach wojewódzkich Tradycyjnych Stołów Wielkanocnych, Palm i Pisanek w Pasażu Grunwaldzkim we Wrocławiu wzięły udział następujące Koła Gospodyń Wiejskich: KGW w Pierstnicy, KGW w Szczytkowicach, KGW w Godzieszowej, KGW w Wróblowicach, KGW w Dobroszycach, KGW w Gościęcicach, KGW w Białawach, KGW Wolany, KGW Komorów, KGW w Woliborzu, KGW w Jaszkowej Górnej, KGW w Stolcu, KGW w Lutomi Dolnej , KGW Lubiechowianki, KGW Mroczkowice – Kamień, KGW Mysłakowice, KGW Markocice, KGW w Przedwojowie, KGW Rybniczanki, KGW Proboszczów, KGW Rosa Wietszyce, KGW Tomaszów Bolesławiecki, KGW w Wiadrowie, KGW Konradówka – Piotrowice, KGW Grodziszcze i KGW Czerniec.