Nowoczesne technologie chowu i hodowli bydła ras mięsnych – demonstracje w Osolinie w dniach 18, 19 i 20 lipca 2023 r.

Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu rozpoczął realizację operacji: „Nowoczesne technologie chowu i hodowli bydła ras mięsnych”.

Celem operacji jest utworzenie gospodarstw demonstracyjnych, zajmujących się chowem i hodowlą bydła ras mięsnych, w których wprowadzane i upowszechniane są nowoczesne narzędzia i rozwiązania wspierające utrzymanie i użytkowanie zwierząt.

Demonstracje pn. „Innowacyjne rozwiązania w hodowli bydła mięsnego w aspekcie niedoborów paszowych i wodnych w sezonie pastwiskowym” (Temat szczegółowy: Nowoczesne zarządzanie stadem bydła mięsnego oparte o informacje pochodzące z chipów) odbyły się w gospodarstwie Pan Mariusz Saladra Osolinie w powiecie trzebnickim, woj. dolnośląskim. Gospodarstwo posiada stado mięsne – ok 31 sztuk matek bydła rasy Limousine. Krycie haremowe w oparciu o buhaje wymieniane w stadzie co 5 lat a pochodzące z hodowli zarodowych. Stado jest pod oceną Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego w Warszawie. Gospodarstwo to jest prowadzone w sposób ekologiczny, co wnosi dodatkowy walor edukacyjny.

Celem demonstracji prowadzonych w gospodarstwie Pana Mariusza jest pokazanie właściwego zarzadzania stadem bydła mięsnego w oparciu o całodobowy wypas kwaterowy oraz monitoring bydła z wykorzystaniem zaimplementowanych chipów. Wykorzystanie dostępnych technologii w praktycznym i efektywnym modelu gospodarowania na użytkach zielonych z monitoringiem zdrowotności wypasanych zwierząt oraz poziomu stresu termicznego. Bydło mięsne jest zachipowane i monitorowane pod kątem temperatury osobniczej i jednostek chorobowych 24 godziny na dobę przez cały rok.

W gospodarstwie omawiane i prezentowane są metody dostarczania wody dla zwierząt w cyklu rocznym, systemy utrzymania w obiektach półotwartych (wiaty) z zimowym utrzymaniem krów i młodzieży.

Woda do obiektu dostarczana jest z wodociągu, w okresie wypasu na poszczególnych kwaterach woda jest dowożona lub jest swobodny dostęp do naturalnych zbiorników wody. Do wygrodzeń wykorzystuje się pastuchy elektryczne oraz siatkę leśną w obszarach styczności z lasem. 

Do dyspozycji gospodarstwa jest 69 ha użytków zielonych w tym pastwisk. Bydło, w okresie sezonu pastwiskowego (od maja do listopada), utrzymywane jest całodobowo na 10 kwaterach, w okresie zimy na okólniku. Pastwiska pochodzenia naturalnego oraz utworzone na gruntach ornych. Żywienie opasów jest oparte na dawce podawanej na stół paszowy przez wóz paszowy raz dziennie. Mamki z cielakami w okresie pastwiskowym mają stały dostęp do pastwisk. Bardzo pozytywny wpływ na zdrowotność i odporność mają występujące powszechnie zioła w składzie runi. Żywienie oparte jest o pastwisko, w okresie zimowym o sianokiszonkę, siano oraz słomę. Odległość pastwisk od gospodarstwa do 500 metrów.

W demonstracji poruszany jest także problem racjonalnej gospodarki pastwiskami i ich modelowe zarzadzanie zwłaszcza w okresie suszy. Realizacja zagadnienia w gospodarstwie obejmuje wiosenno-letni wypas wraz z przygotowaniem pastwisk do sezonu pastwiskowego oraz wypas jesienny wraz z przygotowaniem stada do sezonu zimowego. Planuje się trzykrotny przyjazd każdej grupy w ramach 1 tematu demonstracji.

Pierwsze spotkania odbyły się 18, 19 i 20  lipca 2023r. Uczestniczyło w nich 55 osób zainteresowanych rozpoczęciem lub rozwojem chowu bydła mięsnego. Zapoznali się oni z warunkami w gospodarstwie, zasadami chowu, utrzymania oraz żywienia bydła w oparciu o użytki zielone. Poznali zasady właściwego doboru ras do gospodarstwa, korzyści z krzyżowania towarowego dla uzyskania efektu heterozji, jak również hodowli i doboru ras matecznych oraz chowu czystorasowego. Przedstawiony również został cel projektu oraz wdrażane rozwiązania.