Nowoczesne technologie chowu i hodowli bydła ras mięsnych – demonstracje w Kłodzku w dniach 4, 5 i 6 lipca 2023 r.

Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu rozpoczął realizację operacji: „Nowoczesne technologie chowu i hodowli bydła ras mięsnych”.

Celem operacji jest utworzenie gospodarstw demonstracyjnych, zajmujących się chowem i hodowlą bydła ras mięsnych, w których wprowadzane i upowszechniane są nowoczesne narzędzia i rozwiązania wspierające utrzymanie i użytkowanie zwierząt.

Demonstracja pn. „Innowacyjne rozwiązania w hodowli bydła mięsnego w aspekcie niedoborów paszowych i wodnych w sezonie pastwiskowym” (Temat szczegółowy: Optymalizacja procesu produkcyjnego w stadzie bydła rasy Limousine) odbyły się w gospodarstwie Pani Joanny Więcek w Kłodzku, w powiecie kłodzkim, na południu województwa dolnośląskiego. Gospodarstwo posiada dwa stada bydła rasy Limousine w liczbie odpowiednio 60 matek i 70 opasów. Stado jest pod oceną Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego w Warszawie.

Celem demonstracji prowadzonych w gospodarstwie Pani Joanny, jest pokazanie właściwego zarzadzania stadem bydła mięsnego rasy Limousine w terenach podgórskich w oparciu o wypas kwaterowy oraz monitoring bydła z wykorzystaniem zaimplementowanych chipów. Wykorzystanie dostępnych technologii w praktycznym i efektywnym gospodarowaniu na użytkach zielonych z monitoringiem zdrowotności wypasanych zwierząt oraz poziomu stresu termicznego. Metody optymalizacji procesu wytwórczego uwzgledniającego dobrostan bydła mięsnego. W demonstracji poruszy się także problem racjonalnej gospodarki wodą w tym modelowe zarzadzanie nią zwłaszcza w okresie suszy.

Gospodarstwo posiada pełny park maszynowy do uprawy roli i przygotowania paszy objętościowych i treściwych. Część zakupów maszyn była realizowana przy udziale środków unijnych PROW.

Do dyspozycji gospodarstwa jest ponad 450 ha, w tym 30 ha przeznaczone jest na pastwiska. Są one podzielone na dwie części (kwatery), w których zwierzęta przebywają jednorazowo do 2 miesięcy w ilości do 20 sztuk od maja do listopada. Wybrane grupy wypasane są w wypasie 24 godzinnym. W późniejszym okresie dostępna jest kwatera zimowa lub okólnik. Pastwiska utworzone na gruntach ornych. Odległość pastwisk od gospodarstwa do 200 metrów.

Żywienie opasów oparte na dawce podawanej na stół paszowy przez wóz paszowy raz dziennie. Mamki z cielakami w okresie pastwiskowym mają stały dostęp do pastwisk. Bardzo pozytywny wpływ na zdrowotność i odporność mają występujące powszechnie zioła w składzie runi.

Krycie haremowe w oparciu o buhaje wymieniane w stadzie co 5 lat, a pochodzące z hodowli zarodowych. Krycia w okresie od maja do lipca z wycieleniami około lutego. 

Korekcja racic wykonywana raz w roku na jesień przez podmiot zewnętrzny. 

Woda do obiektu dostarczana jest z wodociągu.

Stado podstawowe - mamki z cielakami na wypasie zabezpieczone są ogrodzeniem elektrycznym. Sporym problemem są wilki, które zabijają młode cielaki. 

Zwierzęta przebywające w oborach są poddane całodobowemu dozorowi za pośrednictwem kamer.

Temat demonstracji będzie realizowany na minimum 20 sztukach bydła mięsnego w obiekcie. Realizacja zagadnienia w gospodarstwie obejmuje wiosenno-letni wypas wraz z przygotowaniem pastwisk do sezonu pastwiskowego oraz wypas jesienny wraz z przygotowaniem stada do sezonu zimowego. Planuje się trzykrotny przyjazd każdej grupy w ramach 1 tematu demonstracji.

Pierwsze spotkania odbyły się 4, 5 i 6 lipca 2023r. Uczestniczyło w nich 55 osób zainteresowanych rozpoczęciem lub rozwojem chowu bydła mięsnego. Zapoznali się oni z warunkami w gospodarstwie, zasadami chowu, utrzymania oraz żywienia bydła w oparciu o użytki zielone. Poznali zasady właściwego doboru ras do gospodarstwa, korzyści z krzyżowania towarowego dla uzyskania efektu heterozji, jak również hodowli i doboru ras matecznych oraz chowu czystorasowego. Przedstawiony również został cel projektu oraz wdrażane rozwiązania.