Konferencja Wybrane aspekty ekologicznej produkcji warzywniczej i sadowniczej

 

 

 

Wybrane aspekty ekologicznej produkcji warzywniczej i sadowniczej

Równolegle z Kiermaszem Dary Jesieni -  Dolnośląskie Święto Owoców i Warzyw, w niedzielę 7 października, w siedzibie Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu odbyła się konferencja „Wybrane aspekty ekologicznej produkcji warzywniczej i sadowniczej”.
Konferencję rozpoczął Dyrektor DODR we Wrocławiu Ryszard Czerwiński, który przywitał zgromadzonych gości i przedstawił referentów. Pierwszym prelegentem była dr inż. Cecylia Uklańska-Pusz z Katedry Ogrodnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, która mówiła o uprawie warzyw w rolnictwie ekologicznym. Wśród gatunków starych i zapomnianych, przydatnych do uprawy ekologicznej, znajduje się między innymi endywia, kard, skorzonera czy salsefia.
Drugim prelegentem z Katedry Ogrodnictwa była Magdalena Krygier, która opisywała uprawę współrzędną warzyw i wykorzystanie właściwości allelopatycznych roślin. Do zalet tego typu uprawy należy m.in. ograniczenie zużycia nawozów, środków ochrony roślin, ochrona gleby przed erozją wietrzną i wodną, a także zmniejszenie zachwaszczenia. Uzasadniła również konieczność uwzględnienia allelopatii (wzajemnego oddziaływania organizmów) w tym sposobie uprawy.
Po krótkiej przerwie dr inż. Ewelina Gudarowska z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu opowiedziała o ochronie i pielęgnacji sadów przydomowych. Scharakteryzowała zasady uprawy (m.in. dobór gatunków, terminy sadzenia, formowanie i cięcie) roślin sadowniczych. Dr inż. Włodzimierz Kita z Katedry Ochrony Roślin omówił wykorzystanie grzybów w ograniczaniu populacji szkodników roślin polowych i szklarniowych, chorób roślin powodowanych przez grzyby patogeniczne, a także zachwaszczenia. Tematem jego wykładu była ochrona roślin przed chorobami, w tym ochrona biologiczna.
Konferencję zakończył właściciel gospodarstwa ekologicznego „Wagnerówka” Robert Wagner prezentując zasady sporządzania kompostów i biopreparatów na przykładzie dobrych praktyk w ekologicznym gospodarstwie rolnym.

Konferencja została dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu w ramach projektu „W zgodzie z naturą ‒ styl życia i sposób działania”.

Marta Gardyna-Ciosek DODR we Wrocławiu