Drugie spotkanie Dolnośląskiego Partnerstwa ds. Wody na terenie powiatu lubińskiego (25.10.2021)

Drugie spotkanie Dolnośląskiego Partnerstwa ds. Wody na terenie powiatu lubińskiego

 

W poniedziałek 25 października odbyło się drugie spotkanie dotyczące projektu „Dolnośląskie Partnerstwo ds. Wody na terenie powiatu lubińskiego”, pod hasłem „Zielona i niebieska infrastruktura wodna związana z racjonalną gospodarką wodną”.

Spotkanie otworzyła Koordynator DPW Maria Borsukiewicz, która przedstawiła historię powstawania DPW i założenia jego funkcjonowania w przyszłości.   

Następnie głos zabrała prof. dr hab. Beta Olszewska z Uniwersytetu Przyrodniczego, która przedstawiła temat kształtowania zasobów wodnych na terenach wiejskich tzw. naturalną retencję, z uwzględnieniem wód podziemnych i możliwości ich poboru z gleby.

Nadleśniczy Marek Nieruchalski z Nadleśnictwa Lubin przedstawił projekt małej retencji „Adaptacja do zmian klimatu w Lasach Państwowych”, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ), w latach 2007-2015 (zretencjonowano wówczas 14 tys. m3 wody) oraz w latach 2014-2020 (zretencjonowano 52 tys. m3 wody). W ramach projektów powstał zbiornik Guzice, Rynarcice, Kłopotów, tama bobrowa w Tarnówku i czarny staw gąsienicowy.

Uczestnicy spotkania rozmawiali na temat wysychania sosny i dużej populacji bobrów, których działalność przyczynia się do podtopień terenów rolniczych oraz na temat dzików w lasach zarażonych ASF.

Dr Marcin Wdowikowski z IMGW przedstawił narzędzia prawne związane z zarządzaniem zasobami wodnymi. Omówił także modele hydrologiczne obrazujące rzeczywiste i prognozowane wyniki stanów wód w ciekach oraz natężenie opadów.

Kolejnym prelegentem była Elżbieta Rzepka, Kierownik Zgód Wodnoprawnych z PGW, RZGW we Wrocławiu, która przedstawiła procedury uzyskiwania zgód wodnoprawnych. Podczas wystąpienia uczestnicy omawiali z wykładowcą konkretne przypadki inwestycji wodnych i ich procedury. Omawiano trwałość pozwoleń wodnoprawnych, ich aktualizację i przedłużenie – na przykład dla zrzutu ścieków i na urządzenia wodne. Porównano także zasady pozwoleń sprzed kilkudziesięciu lat i pozwoleń obecnych.

Na zakończenie prof. dr hab. Jacek Leśny z Uniwersytetu Przyrodniczego przedstawił metody szacunkowe dotyczące oceny inwestycji zwiększających retencję. Zaproponował, żeby w przyszłości spotkania odbywały się w formie warsztatów. Zwrócił również uwagę na to, że woda powinna być najpierw zatrzymywana w glebie i dlatego na spotkaniach LPW powinni być głównie rolnicy.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą we Wrocławiu, Starostwa Powiatowego w Lubinie, Urzędu Miasta i Gminy Ścinawa, Urzędu Gminy Lubin, Urzędu Gminy Rudna, PLW w Lubinie, RZGW we Wrocławiu, Nadzoru Wodnego w Lubinie, DIR, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Nadleśnictwa Lubin oraz Spółki Wodnej w Lubinie.

Operacja realizowana przez Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą we Wrocławiu. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 ‒ Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Dotyczy Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR).

Maria Borsukiewicz DODR