Dożynki Jasnogórskie 2023

W niedzielę 3 września w Częstochowie odbyły się Ogólnopolskie Dożynki Jasnogórskie, którym towarzyszyła Krajowa Wystawa Rolnicza. W święcie plonów wziął udział Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Robert Telus, parlamentarzyści, przedstawiciele instytucji i organizacji rolniczych oraz rolnicy, którzy przyjechali na Jasną Górę podziękować za tegoroczne plony. Gośćmi Dożynek Jasnogórskich byli także Dyrektor DODR Marek Tarnacki i Zastępca Dyrektora Sławomir Śmigielski. 

Tematem wiodącym uroczystości było 100-lecie doradztwa rolniczego w Polsce. Dyrektorzy Ośrodków Doradztwa Rolniczego otrzymali okolicznościowe medale upamiętniające setną rocznicę powstania doradztwa rolniczego.
W czasie mszy dożynkowej z błogosławieństwem wieńców żniwnych delegacja doradztwa rolniczego uczestniczyła we wniesieniu darów ołtarza. 
Wieńce i chleb dożynkowy upieczony z ostatnich zbiorów to symbol polskiego rolnictwa. Ofiarowany podczas ogólnopolskiego święta plonów Chleb Narodowy został wyprodukowany ze zbóż i soli pochodzących ze wszystkich polskich województw, a także innych krajów, w których żyją i mieszkają Polacy. Nie zabrakło w nim mąki z Dolnego Śląska. 

Dożynki to staropolski zwyczaj podziękowania za plony. To święto wsi i jej mieszkańców, w czasie którego rolnicy dziękują za tegoroczne zbiory. Pierwsze dożynki jasnogórskie odbyły się w 1982 roku.