img
Zwolnienia związane z podatkiem dochodowym i rejestrowaniem działalności gospodarczej nie oznaczają dla właścicieli gospodarstw agroturystycznych możliwości zrezygnowania z obowiązków i formalności. Rolnicy wynajmujący do 5 pokoi gościnnych powinni spełniać określone warunki, ich działalność zostać zgłoszona i być okresowo kontrolowana. Wymagania nie są wysokie, a formalności ograniczone do minimum.
Agroturystyka kojarzona powszechnie z terenami wiejskimi i gospodarstwem rolnym, do dziś nie doczekała się definicji w żadnym akcie prawnym. Trwają prace nad wprowadzeniem nowych przepisów w zakresie nowych kategorii zaszeregowania. Kiedy nowe przepisy wejdą w życie, nie tylko typowe obiekty hotelarskie (jak hotel, motel czy pensjonat), ale i wszystkie inne kategorie obiektów będą miały chronione nazwy. Ich ewidencja ma być prowadzona nie tak, jak do tej pory w urzędach gmin, ale w starostwach powiatowych.
Póki co, agroturystyka nie jest nazwą zastrzeżoną. Dlatego prowadząc ją należy nie tylko zadbać o podtrzymywanie wiejskiego charakteru, ale i o jakość usług. Pobyt w gospodarstwie ma dawać turyście nie tylko poczucie wiejskiej autentyczności, ale też profesjonalnej obsługi.
Plik do pobrania: agroturystyka2019.pdf | pdf, 0 Kb | Pobierz