Sytuacja w rolnictwie Dolnego Śląska na dzień 18.07.2023

Na początku lipca rozpoczęły się żniwa. Na Dolnym Śląsku w większości rejonów zebrano już ziarno jęczmienia ozimego i jarego. W rejonie wrocławskim oraz świdnickim rozpoczęły się zbiory rzepaku ozimego. Stan plantacji zbożowych był zadowalający. Uprawy znajdowaly się w fazie dojrzewania ziarna. 

Na nielicznych plantacjach odnotowano występowanie  septoriozy paskowanej liści oraz mączniaka prawdziwego. Zachwaszczenie było umiarkowane. Główne rośliny zachwaszczające to chaber bławatek oraz miotła zbożowa. w niektórych regionach naszego województwa odnotowano występowanie skrzypionek.

Przelotne opady pozytywnie wpłynęły na poprawę stanu upraw okopowych. W połowie lipca trwał zbiór wczesnych odmian ziemniaków. Późniejsze odmiany tej rośliny znajdowały się w fazie kwitnienia. Na roślinach pojawiła się stonka ziemniaczana oraz objawy chorób grzybowych. 

Buraki cukrowe znajdowały się w fazie rozety liściowej (do 12-14 liści) i zakrytych międzyrzędzi. Ich stan był średnio zadowalający. Rolnicy dokarmiali buraki dolistnie mikroelementami. Na polach z piaszczystymi glebami można było zaobserwować zamieranie plantacji z powodu braku dostatecznej ilości wody.

W sadach rozpoczęto zbiory wiśni, czereśni oraz roślin jagodowych. Odnotowano sporadyczne występowanie mączniaka prawdziwego oraz owocówki jabłkóweczki.

Sytuacja na rynkach skupu 

Lipiec jest kolejnym miesiącem, który przynoszącym spadek cen w punktach skupowych. Pszenica konsumpcyjna była skupowana średnio po 79,77 zł/dt. Cena ta była niższa o 5% w porównaniu do ubiegłego miesiąca oraz o 48% niższa niż rok temu, kiedy za pszenicę konsumpcyjną można było dostać średnio 152,04 zł/dt. Maksymalna kwota za 1 decytonę w punktach skupu wynosiła 91,80 zł. 

W przypadku pszenicy paszowej także odnotowano niewielki spadek ceny w porównaniu do ubiegłego miesiąca. W czerwcu była ona skupowana średnio po 78,98 zł/dt. To mniej o 45% niż w ubiegłym roku. Za pszenicę paszową w lipcu można było uzyskać 66,99 zł/dt. 

Z kolei jęczmień paszowy osiągnął średnią cenę 67,71 zł/dt. Tak samo, jak w przypadku pszenicy paszowej widać niewielki spadek ceny w porównaniu do czerwca bieżącego roku. Znaczne są za to różnice cen w porównaniu do 2022 roku (wartość jęczmienia spadła o 43%). |Maksymalna cena jęczmienia paszowego wynosiła 78,00 zł/dt. 

Cena rzepaku bez zmian porównaniu do poprzedniego miesiąca. Średnia cena skupu rzepaku w lipcu wynosiła 174,41 zł/dt i była niższa o 53% w porównaniu do lipca ubiegłego roku. W punktach skupu maksymalna cena tego surowca wynosiła 201,90 zł/dt.

Młode bydło opasowe było sprzedawane przez hodowców za 11,79 zł/kg. Nie odnotowano dużych zmian cen w porównaniu do ubiegłego roku. W czerwcu, za młode bydło opasowe można było otrzymać 12,06 zł/kg. 

Średnia cena tuczników w lipcu wynosiła 8,19 zł/kg, podobnie jak miesiąc wcześniej. Jest to o 6% więcej niż rok temu.

Średnia cena skupu mleka dla podmiotów skupujących wynosiła 2,19 zł/l. Cena ta wzrosła o prawie 2% w porównaniu do lipca zeszłego roku. Maksymalnie producenci mogli uzyskać 3,00 zł/l. Z kolei cena mleka płacona przez odbiorców indywidualnych wynosiła średnio 3,37 zł/l, maksymalnie można uzyskać 5,00 zł/l. Ceny wzrosły o 1% od ubiegłego roku.

Zaopatrzenie w środki do produkcji

Ceny nawozów mineralnych spadły o 5-18% w porównaniu do zeszłego roku. W porównaniu do ubiegłego miesiąca polifoska i saletra amonowa podrożały, a cena mocznika nieznacznie zmalała. 

Średnie ceny nawozów w lipcu: 

  • mocznik 46% N – 280,86 zł/dt,
  • polifoska 8 – 398,71% zł/dt,
  • saletra amonowa 34% – 196,14 zł/dt.


Źródła: meldunki PZDR oraz informacje ARiMR
Marta Węglorz DODR