Sytuacja w rolnictwie Dolnego Śląska na dzień 17.05.2023

W połowie maja, na terenie naszego województwa zakończono zasiewy zbóż jarych. Do obsiania pozostały jedynie pola gryki. Zboża jare, wysiane w terminie znajdowały się w fazie krzewienia, a oziminy w fazie strzelania w źdźbło. Kondycja ozimin była dobra. 

Zboża atakowały patogeny rozwijające się przy umiarkowanej wilgotności powietrza. Na plantacjach można było zaobserwować septoriozę paskowaną liści oraz mączniaka prawdziwego zbóż. W jednym z powiatów odnotowano pierwszy nalot skrzypionek. W większości zachwaszczenie było małe, z wyjątkiem plantacji, na których nie wykonano zabiegów ochronnych.

Plantacje rzepaku w większości województwa były w dobrej kondycji, w fazie od silnego wzrostu do kwitnienia. Odnotowano nalot chowacza czterozębnego i chowacza podobnika. Na plantacjach zachwaszczenie było małe.

W połowie miesiąca w niektórych rejonach województwa trwał jeszcze siew buraków, zaawansowanie to około 90%. Rolnicy sadzili również ziemniaki na wczesny zbiór. Zaawansowanie prac było zróżnicowane (od fazy przygotowania gleby pod sadzeniaki po zakończenie sadzenia). W powiatach, których ukończono pracę, ziemniaki ukorzeniały się i wypuszczały pąki liściowe.

Ceny zbóż

Maj, podobnie jak poprzednie miesiące, przyniósł obniżkę cen surowców roślinnych w punktach skupowych. W porównaniu do ubiegłego miesiąca ceny zbóż były niższe średnio o 7%, natomiast w porównaniu do ubiegłego roku spadek wyniósł aż 42%.

Za pszenicę konsumpcyjną płacono średnio 93,07 zł/dt. Rok temu średnia cena tego surowca wynosiła 168,84 zł/dt, co daje 45% spadek wartości. W porównaniu do ceny w kwietniu, pszenica konsumpcyjna staniała o 9,6% (średnia cena w kwietniu wynosiła 102,99 zł/dt). Maksymalnie w punktach skupu otrzymamy za nią 110 zł/dt. 

Średnia cena pszenicy paszowej wynosiła 92,05 zł/dt. W porównaniu do zeszłego roku, kiedy można było za nią otrzymać 161,17 zł/dt, cena spadła o 43%. Spadek cenowy odnotowano również w porównaniu do ubiegłego miesiąca. W kwietniu za pszenicę paszową można było uzyskać 96,61 zł/dt (spadek wartości – 4,7%). 

Za jęczmień paszowy średnio otrzymamy 81,30 zł/dt, maksymalnie 105,00 zł. W poprzednim miesiącu średnio mogliśmy dostać 87,26 zł/dt, spadek ceny wyniósł 6,8%. W porównaniu do ubiegłego roku, kiedy średnia cena wynosiła 130,15 zł/dt , w maju była ona niższa o 37,5%. 

Droższy żywiec

Cena skupu żywca, w porównaniu do ubiegłego roku wzrosła o około 21%, natomiast w porównaniu do zeszłego miesiąca zmalała o 4%. Za młode bydło opasowe można było otrzymać średnio 12,45 zł/kg. Cena ta była wyższa o 12,5% w porównaniu do poprzedniego roku i niższa o 3% w porównaniu do zeszłego miesiąca. 

Tuczniki były sprzedawane przez hodowców średnio po 7,76 zł/kg. W kwietniu można było uzyskać za nie 7,81 zł/kg, co świadczy o nieznacznej obniżce (o 0,5%). W porównaniu do zeszłego roku wzrost ceny wynosił 49,5%, za kilogram tuczników można było uzyskać wtedy tylko 5,19 zł.

Środki do produkcji 

Cena mocznika spadła o 35,5%, w porównaniu do 2022 roku, natomiast w porównaniu do ubiegłego miesiąca wzrosła o 1,6%. Wzrost ceny polifoski w porównaniu do ubiegłego i miesiąca wynosił odpowiednio 7,9% i 0,5%. Cena saletry amonowej spadła w porównaniu do zeszłego miesiąca i roku. Wartość tego nawozu zmalała odpowiednio o 7,3% i 35%.

Średnie ceny nawozów w maju wynosiły:

  • mocznik N 46% – 325,83 zł/dt,
  • polifoska 8 – 429,75 zł/dt,
  • saletra amonowa 34% N – 265,85 zł/dt

 

Źródła: meldunki PZDR oraz informacje ARiMR
Marta Węglorz DODR, DEiZGR