Na początku grudnia pokrywa śnieżna przykryła uprawy. Wystąpiły przymrozki sięgające miejscami nawet do -17 oC. Rano pojawiały się mgły i zamglenia. Temperatura w dzień wynosiła od -17 do 5 oC. Po 6 grudnia nastąpił gwałtowny wzrost temperatury i odwilż. Roztapiający się śnieg i opady deszczu poprawiły wilgotność gleby.
Spadek temperatur spowodował zahamowanie wegetacji upraw ozimych. Większość z nich została posiana w terminach agrotechnicznych. Zboża ozime w połowie grudnia były w dobrej kondycji, znajdowały się w fazie od 2 liści (siane po burakach i kukurydzy) do fazy krzewienia. Rzepak ozimy – w fazie 8-10 liści. Zbiór buraków cukrowych był na ukończeniu, a korzenie złożone w pryzmach czekały na odbiór przez cukrownie.
Średni plon buraków cukrowych został oszacowany w tym roku na 539,62 dt/ha. To mniej niż rok temu, kiedy buraki plonowały na poziomie 589 dt/ha. Zbiory kukurydzy na ziarno w połowie grudnia były na ukończeniu, w polu pozostało tylko około 1% powierzchni planowanej do zbioru. Średni szacunkowy plon ziarna kukurydzy wynosi 91,37 dt/ha i jest zbliżony do plonu zeszłorocznego. Na plantacjach nie zanotowano zagrożeń ze strony chorób, szkodników i chwastów. Duże znaczenie będą mieć teraz warunki przyrodnicze, temperatury, okrywa i warunki wodne.
Spadają ceny skupu
Ceny skupu produktów rolnych spadły w porównaniu do ubiegłego miesiąca. Średnia cena skupu pszenicy konsumpcyjnej w połowie grudnia wynosiła 81,38 zł/dt i była niższa o 7% od ceny z listopada. W ubiegłym roku skupowano pszenicę konsumpcyjną średnio po 138,08 zł/dt. Średnia cena pszenicy paszowej wynosiła 71,75 zł (spadek ceny o 5% w porównaniu z listopadem). Rok temu rolnicy otrzymywali za 1 dt paszówki 130,86 zł.
Jęczmień paszowy skupowano w połowie miesiąca średnio po 65,90 zł/dt (rok temu było to 107,51 zł/dt). Cena skupu kukurydzy na ziarno w ciągu miesiąca spadła o 10%. W zależności od stopnia wilgotności była skupowana w cenie od 35,00 do 80,00 zł/dt. Rzepak uzyskiwał średnią cenę 181,81 zł/dt,. Rok temu było to 269,06 zł/dt, prawie o 50% więcej niż obecnie.
Żywiec i mleko
Ceny skupu żywca nie zmieniły się od ubiegłego roku i w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Za młode bydło opasowe uzyskiwano średnio 11,84 zł/kg, maksymalnie – 15,00 zł/kg. Rok temu za 1 kg MBO płacono średnio 12,68 zł/kg. Za tuczniki płacono średnio 7,74 zł/kg (o złotówkę więcej iż rok temu), maksymalnie rolnicy mogli uzyskać 10,00 zł/kg.
Cena skupu mleka utrzymywała się na poziomie z listopada, wynosiła średnio 2,06 zł/l, maksymalna – 2,80 zł/l. Odbiorcy indywidualni płacili za mleko średnio 3,45 zł/l, a maksymalnie 5,00 zł/l.
Nawozy bez zmian
W grudniu ceny nawozów mineralnych niewiele różniły się od cen listopadowych. Były niższe o 20-50% w stosunku do cen z poprzedniego roku.
Średnie ceny nawozów w grudniu wynosiły:
Kredyty, kukurydza, buhaje
Zmienione zostało rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zmiany dotyczą:
Azbestowe dachy
Zainteresowani dofinansowaniem wymiany w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych, wykonanych z materiałów zawierających azbest będą się mogli składać wnioski o pomoc do 12 stycznia 2024 r.
Źródła: meldunki PZDR oraz informacje ARiMR
Sylwia Kędzierska DODR