Pomoc dla producentów wieprzowiny i mleka

Projekt rozporządzenia dotyczącego pomocy dla producentów trzody chlewnej i mleka jest już po uzgodnieniach społecznych. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że w najbliższy czwartek (14 stycznia) projekt zostanie przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów, a w kolejny wtorek (19 stycznia) może być rozpatrzony na posiedzeniu rządu

W wyniku konsultacji wprowadzono istotną zmianę. Pomocą zostaną objęci także producenci trzody utrzymujący świnie w cyklu otwartym, ale dla nich dofinansowanie będzie o połowę niższe, niż w przypadku rolników hodujących trzodę w cyklu zamkniętym.

 

Cykl zamknięty, cykl otwarty

W cyklu zamkniętym produkcja żywca odbywa się w ten sposób, że hodowca posiada maciory, które rodzą prosięta, te prosięta odchowuje i prowadzi tucz w swoim gospodarstwie. W cyklu otwartym producent utrzymuje maciory i odchowuje prosięta, które następnie sprzedaje innym do tuczu lub kupuje prosięta i prowadzi tucz.

 

Pozostałe warunki w stosunku do pierwotnej wersji rozporządzenia nie zmieniają się.

Wsparcie będzie udzielane producentowi świń, jeżeli:

  • 30 września 2015 r. posiadał nie więcej niż 2000 świń,
  • w okresie od 1 października do 31 grudnia 2015 r. sprzedał co najmniej 5 i nie więcej niż 2000 świń o masie 50 kg i wyższej lub loch, o numerze identyfikacyjnym, który jest numerem siedziby stada tego producenta; 
  • w okresie od 1 października 2015 r. do 7 stycznia 2016 r. co najmniej 5 świń o masie 50 kg i więcej lub loch, o numerze identyfikacyjnym, który jest numerem siedziby stada tego producenta, zostało poddanych ubojowi w rzeźni.

 

Wsparcie będzie udzielone do liczby świń o numerze identyfikacyjnym, który jest numerem siedziby stada producenta świń, sprzedanych przez producenta w okresie od 1 października do 31 grudnia 2015 r., lecz nie większej, niż liczba świń o tym numerze identyfikacyjnym poddanych ubojowi w rzeźni w okresie od 1 października 2015 r. do 7 stycznia 2016 r. oraz nie większej niż liczba świń posiadanych przez producenta w 30 września 2015 r. i nie większej niż 2000 szt.

 

Gospodarstwa rodzinne, nie chów przemysłowy

Ograniczenie pomocy do 2 tysięcy sztuk świń wynika z tego, że według wyliczeń ministerstwa, są to jeszcze gospodarstwa rodzinne, a nie chów przemysłowy. Wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki zaznaczył, że rolnicy, którzy utrzymują więcej trzody nie stracili na ich produkcji tak bardzo, jak mali producenci. Dostają oni na ogół wyższe ceny, gdyż mają stałe umowy z zakładami przetwórczymi.

Stawka wsparcia przysługująca do sztuki świni zostanie wyliczona poprzez podzielenie kwoty środków finansowych przypadających na sektor wieprzowiny przez sumę wszystkich świń, do których przysługuje pomoc (ustalonej na podstawie złożonych wniosków). Sprzedaż musi zostać potwierdzona fakturami lub innymi dowodami sprzedaży.Maksymalna stawka to 70 zł na tucznika w cyklu zamkniętym i 35 zł w cyklu otwartym.
 

Wsparcie będzie udzielane producentowi mleka jeżeli:

  1. w roku kwotowym 2014/2015 wprowadził do obrotu mleko w ilości nie mniejszej niż 15 000 kg oraz 
  2. w dniu złożenia wniosku o udzielenie wsparcia posiada co najmniej 3 krowy typu użytkowego mleczny lub kombinowany, w wieku przekraczającym 24 miesiące, zgłoszone do rejestru zwierząt gospodarskich oznakowanych i siedzib stad tych zwierząt.

 

Kilogramy mleka w obrocie

Wsparcie będzie udzielone do liczby kilogramów mleka wprowadzonego do obrotu w roku kwotowym 2014/2015 przez producenta mleka, jednak nie większej niż 300 000 kg.

Na podstawie wniosków złożonych przez producentów mleka ubiegających się o wsparcie, zostanie ustalona liczba kilogramów mleka kwalifikujących się do wsparcia. Następnie kwota środków finansowych przypadająca na sektor mleka zostanie podzielona przez sumę kilogramów mleka, do których przysługuje pomoc. Na podstawie danych Agencji Rynku Rolnego szacuje się, że stawka pomocy do 1 kilograma mleka wyniesie ok. 1,4 grosza.

Zgodnie z projektem rozporządzenia wnioski o udzielenie wsparcia będzie można składać w terminie miesiąca od dnia wejścia w życie rozporządzenia do dyrektora oddziału terenowego Agencji Rynku Rolnego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta.

Więcej informacji dostępnych jest pod adresem www.arr.gov.pl

Źródło: informacje MRiRW, ARR oraz PAP

Regina Hołda DODR we Wrocławiu