Październikowa narada doradców

O procedurach bezpieczeństwa związanych z działaniem Ośrodka w warunkach pandemii, realizacji programu doradczego i planie pracy na 2021 rok, powstającej Krajowej Sieci Gospodarstw Demonstracyjnych i nowych przepisach unijnych, regulujących działanie rolnictwa ekologicznego, rozmawiali doradcy podczas wideokonferencji 6 października.

Ze względu na rosnące zagrożenie koronawirusem, szkolenia organizowane przez doradców, tam, gdzie to możliwe będą się odbywać zdalnie jako webinaria. Powstały szczegółowe instrukcje organizacji takich szkoleń dla doradców i dla biorących w nich udział rolników. Podczas dostępnych szkoleń stacjonarnych będą ściśle przestrzegane zasady bezpieczeństwa, jak limitowana liczba uczestników, zachowanie odległości, noszenie maseczek lub przyłbic, mierzenie temperatury przed wejściem czy stosowanie płynów dezynfekcyjnych.

Szkolenia są jednym z zadań realizowanych w ramach programu doradczego. Szkolenia online zostały w tym roku zorganizowane między innymi dla rolników z powiatów górowskiego, świdnickiego, głogowskiego czy lubińskiego, a w październiku były dostępne także dla zgłaszających się na szkolenia w powiatach oleśnickim, wrocławskim czy średzkim.

W piątek 6 listopada zapraszamy na seminarium online na temat produkcji ziemniaków. Wpisuje się ono w Program dla polskiego ziemniaka – zawierający analizę najistotniejszych problemów tej branży oraz określający działania służące ich rozwiązaniu. Kluczowe dla programu są działania w celu ograniczenia występowania w Polsce bakteriozy pierścieniowej ziemniaka.

Doradcy opracowują program działalności doradczej na 2021 rok. Jest on zgodny z priorytetami Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz priorytetami województwa dolnośląskiego. Trwają konsultacje z Dolnośląską Izbę Rolniczą na temat współpracy przy tworzeniu Programu i realizacji wspólnych szkoleń dla rolników w regionie. DODR planuje udział w projektach szkoleniowych w ramach działania Transfer wiedzy i działalność informacyjna, dotyczących zasobów wodnych, cross compliance, zarządzania gospodarstwami, bioróżnorodności czy ekologii i przetwórstwa.

Ośrodek został zaproszony do współtworzenia Krajowej Sieci Gospodarstw Demonstracyjnych. To baza gospodarstw, tworzona przez CDR Brwinów, w których można się zapoznać z produkcją roślinną i zwierzęcą, a także małym przetwórstwem, charakteryzujących się wysokim poziomem produkcji rolniczej i wykorzystujących innowacyjne techniki.

Na przełomie listopada i grudnia będzie realizowany kolejny projekt w ramach SIR, czyli „Rolnictwo ekologiczne – lepsza strona dolnośląskiego rolnictwa”. W ramach projektu zaplanowano szkolenie i konferencję, dotyczące rolnictwa ekologicznego.

O rok opóźni się wejście w życie rozporządzenia w sprawie produkcji ekologicznej. Nowe przepisy dotyczące między innymi uczciwej konkurencji, zapobiegania oszustwom i bezpieczeństwa konsumentów zamiast od początku 2021 roku, będą obowiązywać najprawdopodobniej od stycznia 2022 roku. Trwają także konsultacje społeczne w sprawie przyszłego planu działania na rzecz rolnictwa ekologicznego, które ma odgrywać istotną rolę w osiąganiu celów Europejskiego Zielonego Ładu oraz celów określonych w strategiach na rzecz różnorodności biologicznej i od pola do stołu.

Z przyjemnością informujemy, że Izabela Michniewicz zdobyła tytuł Doradcy Roku w województwie dolnośląskim. W czwartek 24 września w siedzibie Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego obradowała Komisja, której zadaniem był wybór najlepszego doradcy rolniczego w regionie. Konkurs został zorganizowany przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

A jeśli już o konkursach mowa, znamy już także wojewódzkich mistrzów konkursu AgroLiga 2020. Zwycięzcy to Maciej Kaiser prowadzący gospodarstwo z produkcją roślinną i zwierzęcą w Wiewierzu i firma DarVit z Marcinowic, produkująca wędliny. Kandydaci startowali w dwóch kategoriach ‒ rolnicy oraz firmy działające na terenie województwa w zakresie przetwórstwa lub świadczące usługi na rzecz rolnictwa.

Na stronie internetowej www.dolnoslaskiebazarek.pl cały czas można bezpłatnie zamieszczać ogłoszenia o sprzedaży i promocji  produktów oferowanych przez dolnośląskich rolników. Na stronie można znaleźć ponad tysiąc produktów z Dolnego Śląska.

Zapraszamy także do prenumeraty naszego miesięcznika, w wersji papierowej lub elektronicznej.

Red.