Majowa narada doradców

Spotkanie pracowników Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego zostało zorganizowane online, 19 maja. Doradcy rozmawiali o przedłużeniu kampanii wnioskowej, planowanych naborach wniosków w ramach KPO czy demonstracjach w zakresie rolnictwa ekologicznego.

DODR rozpoczął realizację projektu dotyczącego obserwacji i sygnalizacji agrofagów. W jego ramach został zaplanowany wyjazd „Nowoczesne technologie chowu i hodowli bydła ras mięsnych.

Rozpoczął się nabór do IV edycji konkursu „Doradca roku”, a nasz miesięcznik „Twój Doradca Rolniczy Rynek zdobył I miejsce w XXXI edycji ogólnopolskiego konkursu na „Najlepsze wydawnictwo wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego”. 

Na koniec maja zostało zaplanowane złożenie wniosku o płatność końcową realizacji II edycji „Korzystania z usług doradczych”. Ośrodek kontynuuje realizację III edycji tego projektu, w której, w dwuletnich programach doradczych bierze udział 880 dolnośląskich gospodarstw rolnych. Ośrodek kontynuuje realizację działania „Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych” (demonstracje eko). Wizyty w ekologicznych gospodarstwach będą dotyczyły tematyki akwakultury, sadów i ziół, kukurydza i ziemniaków, pasiek, kurcząt rzeźnych oraz kur niosek, świń, królików i ubojni.

W maju zaprosiliśmy rolników między innymi na warsztaty „Zioła dobre na wszystko – powrót do natury”, podczas których na terenie DODR zostanie posadzonych ponad 400 gatunków ziół na rabatach i w skrzyniach, a także na szkolenia „Gospodarka nawozowa a ochrona wód” oraz konferencję „Innowacyjne technologie w produkcji roślinnej – uprawa pszenicy”.

Na początku maju przywrócono obowiązek posiadania ważnych zaświadczeń o ukończeniu szkolenia w zakresie środków ochrony roślin oraz badania sprzętu do stosowania tych środków przez producentów rolnych. Zachęcamy rolników do wzięcia udziału w szkoleniach ŚOR, organizowanych przez doradców. 

Kampania wnioskowa została przedłużona do 30 czerwca. Przez cały czas zapraszamy do Powiatowych Zespołów Doradztwa Rolniczego na terenie Dolnego Śląska, gdzie można uzyskać pomoc w wypełnianiu wniosków o płatności obszarowe, rolnośrodowiskowe oraz dobrostanowe wraz z ekoschematami, a także dopasować ekoschematy do profilu gospodarstwa rolnego.