Żniwa i ceny zbóż na Dolnym Śląsku (stan na 12.09.2012 r.)

Rolnicy na Dolnym Śląsku zakończyli tegoroczne zbiory zbóż i rzepaków i przystąpili do zasiewów ozimin. Z danych zbieranych przez doradców DODR we Wrocławiu wynika, że rzepakiem ozimym zostało już obsiane 96% planowanej powierzchni. Trwają zbiory kukurydzy na zielonkę, które są zaawansowane ogółem na Dolnym Śląsku w 33%, natomiast zbiór kukurydzy na ziarno jeszcze się nie rozpoczął. Tylko w makroregionie wrocławskim zebrano kukurydzę na ziarno z powierzchni 50 ha.
W obawie przed wczesną zimą, cukrownie rozpoczęły kampanię ‒ zaczął się skup buraków w cukrowni Strzelin, Świdnica i Cerekiew. Rolnicy, którzy posiadają umowy kontraktacyjne na wczesną wrześniową dostawę surowca, przystąpili do zbioru buraków cukrowych. W tym roku szacuje się, że polaryzacja, czyli zawartość cukru w korzeniach wyniesie około 17,5-18% i będzie wyższa niż w ubiegłym roku. Dobry stan plantacji rokuje wysokie i dobre jakościowo plony buraków.
Na terenie naszego województwa rozpoczęły się wykopki ziemniaków odmian średnio późnych. Najbardziej zaawansowany zbiór jest w makroregionie wrocławskim ‒ 54% w stosunku do obsadzonej powierzchni. Wstępne szacunki plonów ziemniaków wynoszą od 240- 250dt/ha. Rozpoczęły się także zbiory gryki, które są zawansowane w 27%. Szacowany średni plon to około 15-16 dt/ha.
Oferowane ceny skupu zbóż i rzepaku są stabilne. W okresie od 5 do 12 września nie było znaczących zmian cen skupu analizowanych produktów. Nie zmieniła się cena skupu rzepaku i tak, jak przed tygodniem, najczęściej oferowana cena to 1 900 zł/t. Cena maksymalna to 2 100 zł/t. Ceny jęczmienia konsumpcyjnego pozostały na niezmienionym poziomie ‒ maksymalna stawka wynosi nadal 800 zł/t. Nieznacznie spadła natomiast cena najczęściej ‒ wynosi 720,00 zł/t (jest niższa o 5%). Podobnie, jak w poprzednim notowaniu, najniższa cena oferowana za jęczmień paszowy wynosi 651 zł/t, maksymalna cena nieznacznie zmalała i wynosi 775,7 zł/t. Niewielkie tendencje wzrostowe widać w minimalnych cenach skupu pszenic. Pszenica konsumpcyjna uzyskała cenę 800 zł/t ‒ o 15 zł więcej niż przed tygodniem, natomiast cena pszenicy paszowej wzrosła o 1% i wynosi 747,66 zł/t.



Tabela. Zbiory na Dolnym Śląsku
Kliknij aby powiększyć

Tabela. Oferowane ceny skupu zbóż i rzepaku
Kliknij aby powiększyć

Ewa Karpińska i Teresa Czaja DODR we Wrocławiu