Wizyty w gospodarstwach demonstracyjnych - Nowoczesna technologia chowu i hodowli bydła ras mięsnych

W październiku zostały zorganizowane spotkania w gospodarstwach demonstracyjnych na temat nowoczesnych technologii chowu i hodowli bydła ras mięsnych. 5,6 i 7 października odbyła się druga wizyta w gospodarstwie w Osolinie, a 12, 13 i 14 października, druga wizyta w gospodarstwie w Kłodzku. 

Uczestnikami demonstracji organizowanych przez DODR byli rolnicy, domownicy rolników, małżonkowie rolników, osoby zatrudnione w rolnictwie, właściciele lasów, wnioskodawca operacji typu „Premie dla młodych rolników” w ramach poddziałania „Pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników” objętego PROW na lata 2014-2020. 

Podczas drugiej wizyty w gospodarstwach w Kłodzku i Osolinie został poruszony problem stresu termicznego bydła mięsnego. Omówiono skutki stresu (między innymi zwiększone pobieranie wody) i działania podejmowane dla poprawy dobrostanu zwierząt. Zostały przedstawione zalety stosowanego monitoringu osobniczej temperatury zwierząt poprzez chipy i możliwości wykorzystania w praktyce tych informacji. Zademonstrowano program monitorujący temperaturę zwierząt podczas całodobowego wypasu oraz możliwości wykorzystania tych danych w systemie zarządzania stadem.

Gospodarstwo demonstracyjne w Kłodzku

Obiekt demonstracyjny założony w Kłodzku posiada dwa stada bydła rasy limousine – 60 matek i 70 opasów. W gospodarstwie jest ponad 450 ha, z czego 30 ha przeznaczono na pastwiska. Zostały one podzielone na dwie części (kwatery), w których zwierzęta przebywają jednorazowo do 2 miesięcy, w liczbie do 20 sztuk (od maja do listopada). Wybrane grupy przebywają na pastwisku przez całą dobę. W późniejszym okresie dostępna jest kwatera zimowa lub okólnik. Pastwiska utworzono na gruntach ornych. Odległość pastwisk od gospodarstwa wynosi nie więcej niż 200 metrów. 

Żywienie jest oparte o opracowane dawki, podawane na stół paszowy przez wóz paszowy raz dziennie. Krycie haremowe w oparciu o buhaje pochodzące z hodowli zarodowych, wymieniane w stadzie co 5 lat. Krycia są prowadzone od maja do lipca z wycieleniami około lutego. Raz w roku, jesienią jest wykonywana korekcja racic (przez podmiot zewnętrzny). Woda do obiektu dostarczana jest z wodociągu. 

Gospodarstwo demonstracyjne w Osolinie

Gospodarstwo demonstracyjne w Osolinie w powiecie trzebnickim posiada 69 ha użytków zielonych (w tym pastwisk). Wielkość stada mięsnego to 31 matek bydła rasy limousine. Bydło jest utrzymywane w sezonie pastwiskowym (od maja do listopada) całodobowo na 10 kwaterach, zimą – na okólniku. Pastwiska są częściowo pochodzenia naturalnego, część została utworzona na gruntach ornych. Odległość pastwisk od gospodarstwa to maksymalnie 500 metrów. 

Żywienie pastwiskowe, w okresie zimowym – sianokiszonka, siano oraz słoma. Krycie haremowe. Buhaje pochodzące z hodowli zarodowych są wymieniane w stadzie co 5 lat. Woda jest dostarczana z wodociągu. W okresie wypasu na poszczególnych kwaterach woda jest dowożona, bydło ma także swobodny dostęp do naturalnych zbiorników wody. 

Bydło mięsne jest zachipowane i monitorowane pod kątem temperatury osobniczej i jednostek chorobowych przez 24 godziny na dobę, przez cały rok. W gospodarstwie jest wykorzystywany system zarządzania stadem. 

Materiały kupione do realizacji demonstracji:

  • poidła niezamarzające pływakowe (wiaty), 
  • paśnik na siano zadaszony, 
  • pastuch ekologiczny kroczący wraz z linkami, 
  • chipy dla młodzieży wraz z transponderami

Zapraszamy na kolejne demonstracje w listopadzie.
Maria Semenowicz, Wojciech Karkulowski TPR