VIII Jarmark Tkaczy Śląskich


Konkursy, prezentacje wsi, produkty z gospodarstw ekologicznych, stoiska pszczelarzy i rękodzielników, konkursy i wybory Miss, to tylko niektóre atrakcje VIII Jarmarku Tkaczy Śląskich i Kwiatu Lnu „Z Lnem w Europie” w Chełmsku Śląskim. Impreza odbyła się w sobotę i niedzielę, 25 i 26 sierpnia.
Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu był współorganizatorem Jarmarku. Na stoisku promocyjnym Ośrodka można było uzyskać poradę i zaopatrzyć się w broszury i ulotki.
W Jarmarku uczestniczyły gospodarstwa ekologiczne, które przygotowały wyroby z mleka koziego i krowiego ‒ sery twarde, białe, smażone, masło, śmietanę, ekologiczne warzywa, chleby, przetwory warzywne i soki.
Na stoiskach z rękodziełem można było podziwiać i kupować płaskorzeźby, haftowane obrazy, serwety, ozdoby choinkowe, wazony dekoracyjne, biżuterię, wycinanki łowickie, szydełkowane serwety, obrusy, wyroby z siana i słomy, obrazy ze szkła, witraże, odzież lnianą, torby, liściaki (obrazy z liści), patchworki, poduszki orkiszowe, materace, poduszki zdrowotne z ziołami i wyroby futrzane.
Na Jarmark przybyło również kilkunastu pszczelarzy, od których można było kupić miody o różnych smakach, wymyślne wyroby z wosku pszczelego, w postaci figurek i świec, pyłek kwiatowy, propolis, miody pitne oraz potrawy z miodem.
Podczas imprezy zorganizowano konkursy na najładniejsze stoisko ekologiczne, najlepszy produkt ekologiczny, najciekawsze rękodzieło ludowe, na prezentację wsi, a także gołębi pocztowych, wicia wianków, kulinarne, na pamiątkę z regionu i plastyczne konkursy dla dzieci.
W konkursie na prezentację wsi, stoiska przygotowało sześć miejscowości zrzeszonych w Lokalnej Grupie Działania Kwiat Lnu. Wygrała prezentacja sołectwa z Przedwojowa. Najlepszą pamiątką z regionu okazała się Szkatułka Wspomnień Magdaleny Motyl z Sokołowska, natomiast w konkursie kulinarnym zwyciężyła Stanisława Orzechowska za Pieczeń Duszoną z Dzika z Krzeszowskich Lasów.
W konkursie na najładniejsze stoisko ekologiczne I miejsce zajęło ekologiczne gospodarstwo Krystyny i Roberta Wagnerów Wagnerówka z Lubnowa oraz gospodarstwo ekologiczne Bożeny Sokołowskiej Kozia Łąka z Łomnicy. Natomiast w konkursie na najlepszy produkt ekologiczny zwyciężył Kozi Wierch z gospodarstwa Kozia Łąka i Pikle w Pomidorze z gospodarstwa Wagnerówka.
I miejsce w konkursie na najciekawsze rękodzieło ludowe przyznano Barbarze Asłanowicz za obraz przedstawiający kobietę trzymającą lniany materiał wykonany techniką haftu matematycznego. II miejsce zajęła Anny Poredy za Krasnala w czerwonej lnianej czapeczce, III miejsce przypadło dla Crafts-Folk za pociąg wykonany z drewna.
Przez cały czas trwania jarmarku odbywały się warsztaty wikliniarskie, prowadzone przez artystów z Pracowni Karkonoskich ze Szczepanowa.
Imprezie towarzyszyły występy zespołów ludowych Wrzos, Zgoda, Kwiatuszki Lnu oraz dzieci z Ogniska Muzycznego w Kamiennej Górze. Nie zabrakło także zespołów rockowych.
Podczas VIII Jarmarku Tkaczy Śląskich wybrano także Miss Ziemi Kamiennogórskiej, którą została Izabela Wójtowicz z Miszkowic w gminie Lubawka.

Monika Korkuć DODR we Wrocławiu