Święto Mleka w Kamiennej Górze

Święto Mleka „Ziemia Kamiennogórska Kraina Mlekiem Płynąca” to impreza promująca mleczarstwo w powiecie kamiennogórskim, którą zorganizowano po raz pierwszy w niedzielę 18 września w Kamiennej Górze.
Sygnałem do rozpoczęcia świętowania było wypuszczenie 4 000 gołębi pocztowych. Później goście zwiedzali kamiennogórską drogę mleczną, czyli drogę powstawania produktów z mleka, od zwierząt, które dają mleko aż do powstania produktu końcowego. Dzieci i dorośli oglądali i karmili zwierzęta, w przeznaczonym dla nich ogródku. Miejsca, gdzie znajdowały się atrakcje dla odwiedzających nazwano planetami. Można było podziwiać „planetę rękodzieła ludowego”, gdzie rękodzielnicy prezentowali haftowane obrazy, serwety, patchwork, biżuterię i szkło artystyczne.
Była także „planeta rozrywki” - scena, na której występowały zespoły ludowe i młodzieżowe oraz odbył się spektakl dla dzieci. Najmłodsi szturmowali „planetę dziecka”, gdzie zorganizowano konkurs plastyczny pod hasłem „skąd się bierze mleko”.
Na „planecie smaku” można było skosztować mlecznych produktów z lokalnej mleczarni „KaMos” i od ekologicznych wytwórców, którzy przygotowali wyroby z mleka koziego i krowiego: sery twarde, białe, masło, śmietanę, a także ekologiczne warzywa, chleby, przetwory warzywne i soki. Na Święto przybyło również kilkunastu pszczelarzy, którzy sprzedawali miody, wyroby z wosku pszczelego, w postaci figurek i świec, pyłek kwiatowy, propolis, miód pitny oraz potrawy z miodem.
Największym zainteresowaniem cieszyła się planeta „techniki i tradycji” z wystawą starego sprzętu do wytwarzania produktów mlecznych, obecny niegdyś w każdym wiejskim domu i świeżym mlekiem o zawartości 4,2% tłuszczu, którym częstował gości dyrektor Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Ryszard Czerwiński.
Podczas Święta wyróżniono największych i najbardziej zasłużonych producentów mleka z powiatu kamiennogórskiego, bez których mleczarstwo w powiecie nie mogłoby istnieć oraz rolników, którzy uczestniczą w programie ochrony zasobów genetycznych bydła rasy polskiej czerwono-białej.
Po wręczeniu podziękowań i wyróżnień odbył się panel dyskusyjny, podczas którego specjalistki z Dolnośląskiego Ośrodka Rolniczego mówiły o promocji produktu regionalnego i tradycyjnego pochodzenia mlecznego, a także o mleku w ofercie agroturystycznej regionu kamiennogórskiego. Zasady uczestnictwa w programie ochrony zasobów genetycznych bydła rasy polskiej czerwono-białej przybliżyła rolnikom Grażyna Jendrysiak-Lipietta z Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

 

Katarzyna Banaś PZD Kamienna Góra