Oświadczenie Głównego Lekarza Weterynarii w sprawie zakazu żywienia zwierząt gospodarskich mączkami mięsno-kostnymi

 

Oświadczenie Głównego Lekarza Weterynarii w sprawie zakazu żywienia zwierząt gospodarskich mączkami mięsno-kostnymi

 

W związku z doniesieniami pojawiającymi w środkach masowego przekazu dotyczącymi zakazu żywienia zwierząt gospodarskich mączkami mięsno – kostnymi, oświadczam co następuje.

Nie jest prawdą, że komisja Europejska podjęła decyzję o zniesieniu z dniem 1 czerwca 2012 r. zakazu stosowania mączek mięsno-kostnych w żywieniu zwierząt gospodarskich.

Na forum Komisji Europejskiej trwa dyskusja na ten temat. Brak wiarygodnej metody badań laboratoryjnych, uniemożliwiającej rozróżnienie gatunkowe białek pochodzenia zwierzęcego, jak również zgłoszony przez kilka państw członkowskich problem w zakresie wyposażenia laboratoriów w odpowiedni sprzęt badawczy sprawiły, że prace legislacyjne w tym zakresie są na wstępnym etapie.
Polskie stanowisko zakłada częściowe zniesienie powyższego zakazu, z wyjątkiem żywienia przeżuwaczy. Zarówno Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, jak i Główny Lekarz Weterynarii podejmują szeroko zakrojone działania na Forum Unii Europejskiej w tym zakresie. Polska przychyla się do wprowadzenia tzw. żywienia krzyżowego, tzn. białka pochodzenia drobiowego mogłyby być używane w żywieniu trzody chlewnej i odwrotnie. Jednocześnie opowiada się za utrzymaniem zakazu żywienia zwierząt gospodarskich białkiem uzyskanym z przeżuwaczy.
Dążenie polskich władz do zniesienia zakazu podyktowane jest również względami ekonomicznymi, gdyż zastąpienie soi tańszym nośnikiem białka może mieć wpływ na obniżenie kosztów produkcji pasz, a co za tym idzie środków spożywczych pochodzenia zwierzęcego dla ludzi.

Rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji, może nieść za sobą negatywne konsekwencje dla polskich rolników, jak i dla całego kraju w świetle konieczności przestrzegania wspólnotowych zasad bezpieczeństwa żywności. Stosowanie mączek mięsno-kostnych w żywieniu zwierząt gospodarskich jest niezgodne z prawem i nie zostały podjęte żadne wiążące decyzje związane ze zwolnieniem tego zakazu.

Stwierdzenie mączek mięsno-kostnych w próbkach pasz, pobranych podczas kontroli u rolników nadal skutkuje przekazaniem sprawy do właściwych organów ścigania (Policja, Prokuratura).
W miesiącu czerwcu br. zakończyła się w Polsce dwutygodniowa kontrola Inspektorów UE, którzy sprawdzali wdrożenie i przestrzeganie zakazu żywienia zwierząt gospodarskich mączkami mięsno-kostnymi. Inspektorzy podkreślili, że polska Inspekcja Weterynaryjna w sposób prawidłowy egzekwuje wykonanie przepisów. Inspekcja Weterynaryjna podejmuje wszelkie działania kontrolne celem zagwarantowania bezpieczeństwa pasz, a co za tym idzie produktów pochodzenia zwierzęcego

Główny Lekarz Weterynarii
Janusz Związek