Odpoczywaj na wsi - wyniki konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży

Pola, ogrody, góry i las. Pikniki, koce, hamaki, ale także zwierzęta, maszyny rolnicze, bele słomy, owoce i warzywa. To tylko niektóre atrakcje przedstawiane na pracach dzieci biorących udział w konkursie plastycznym Odpoczywaj na wsi, promującym wypoczynek na polskiej wsi. 

Zadanie polegało na stworzeniu pracy plastycznej w formacie A3 w dowolnej technice (np. rysunek, malarstwo, grafika) na temat wypoczynku na polskiej wsi i pokazanie walorów naturalnych, dziedzictwa kulturowego i kulinarnego oraz różnorodności przyrodniczej obszarów wiejskich. Na wojewódzki konkurs dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych wpłynęły 262 prace uczniów z 69 dolnośląskich szkół. W czwartek 13 października jurorzy wybrali sześciu laureatów w dwóch kategoriach wiekowych ‒ klasy 0-III oraz klasy IV-VIII. 

W pierwszej kategorii wiekowej I miejsce zajął Roman Rott z I klasy Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II W Gierałtowie, II miejsce ‒ Małgorzata Sicińska z II klasy Szkoły Podstawowej nr 109 We Wrocławiu, a III miejsce ‒ Helena Niburska z I klasy Szkoły Podstawowej nr 109 We Wrocławiu

W drugiej kategorii wiekowej zwyciężyła Lena Mazurkiewicz z VIII klasy Szkoły Podstawowej w Giebułtowie, II miejsce otrzymała Eliza Bielecka z V klasy Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. M. Skłodowskiej-Curie w Jelczu-Laskowicach, a III miejsce ‒ Julia Maj z VIII klasy Szkoły Podstawowej Nr 109 we Wrocławiu

Prace wojewódzkich laureatów zostały zgłoszone do etapu ogólnopolskiego, którego wyniki zostaną opublikowane do 7 listopada na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na portalu www.gov.pl oraz www.odpoczywajnawsi.pl.

Konkurs plastyczny Odpoczywaj na wsi jest organizowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Ma trzy etapy ‒ szkolny, wojewódzki i ogólnopolski. Za dolnośląski etap wojewódzki odpowiada Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. 

Konkurs zachęca uczniów do wypoczynku na wsi oraz pokazuje obszary wiejskie jako turystyczny rynek oferujący zróżnicowane i całoroczne atrakcje. Promuje też działania Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 oraz projekt Odpoczywaj na wsi i popularyzuje twórczość plastyczną dzieci i młodzieży.

Gratulujemy laureatom i życzymy powodzenia w kolejnym etapie konkursu.

Nagrody rzeczowe dla laureatów wojewódzkiego etapu konkursu ufundowało Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” z siedzibą w Warszawie. 

Agnieszka Kowalczuk-Misek DODR