I Kiermasz Tradycji Wielkanocnych Powiatu Górowskiego oraz XIII Spotkania Tradycji Wielkanocnych Ziemi Kłodzkiej

 

Ostatnie dwa tygodnie przez Wielkanocą to czas intensywnych przygotowań do Świąt. DODR we Wrocławiu zaangażował się w tym roku między innymi w organizację

I Kiermaszu Tradycji Wielkanocnych Powiatu Górowskiego oraz XIII Spotkań Tradycji Wielkanocnych Ziemi Kłodzkiej.
Obydwie imprezy objął patronatem Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Stanisław Longawa.

 

Starostwo Powiatowe w Górze i Powiatowy Zespół Doradców w Górze postanowili pokazać w jednym miejscu dorobek kół gospodyń wiejskich, sołectw i lokalnych grup działania. Podczas Kiermaszu odbywającego się w piątek, 19 marca, zaprezentowano wielkanocne potrawy charakterystyczne dla tego regionu. W Górze stanęło 17 świątecznych stołów, trzy razy więcej niż zakładano.
W konkursie na najładniejszą pisankę zwyciężyło sołectwo Daszów, drugie miejsce zajęła Ewa Pacyna z Maratowa, a trzecie Wiesława Hołtra z Radosławia.
Najlepszy Tradycyjny Wypiek Kiermaszu przygotowało także sołectwo Daszów, drugie miejsce przypadło wsi Żuchlów, a trzecie sołectwu Kietlów.

XIII Spotkania Tradycji Wielkanocnych Ziemi Kłodzkiej odbywały się w tym roku w sobotę, 20 marca, w Międzylesiu. Ich rangę podkreśliła obecność Wiceministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Artura Ławniczaka. Dzięki ścisłej współpracy Powiatowego Zespołu Doradców w Kłodzku z Urzędem Miasta w Międzylesiu zorganizowano spotkanie, podczas którego na blisko stu stołach zaprezentowały się sołectwa, stowarzyszenia, koła gospodyń wiejskich oraz lokalne grupy działania z Polski i Czech. W ramach spotkań przeprowadzono konkursy na najładniejsze pisanki, palmy, koszyczki i stoły wielkanocne.
Najładniejszą pisankę wielkanocną przygotowała Julita Kwinta z Jaszkowej Górnej.
II miejsce zajęła Henryka Marcinkiewicz z Międzygórza, III miejsce - Jadwiga Święciechowska z Radkowa. IV miejsce przypadło Aleksandrze Zarembie z Jaszkowej Górnej, a piąte Jarosławowi Matuszewskiemu z Gorzanowa.
Twórcą najładniejszej palmy wielkanocnej było KGW Krajanów. II miejsce zajęło KGW Wolany, a III miejsce KGW Włodowice.
Twórcą najładniejszego plakatu wielkanocnego była Aleksandra Jadwisieńczuk z Podstawowej Szkoły Samorządowej w Długopolu Górnym. II miejsce zajął Wiktor Nowakowski ze Szkoły Podstawowej w Długopolu Dolnym, III miejsce zdobyła Angelika Karpiel z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wambierzycach. Plakaty wielkanocne przygotowywali także gimnazjaliści. I miejsce w tej kategorii zajął Piotr Wojtczak z Gimnazjum w Domaszkowie, II miejsce - Izabela Markiewicz z Gimnazjum Publicznego w Lądku Zdroju, III miejsce - zdobyły Klara Zevrelowa i Cristina Brunona Masarzykowa z SZ Klasterem n/Orlicą.
Najładniejsze kartki wielkanocne przygotowali Michał Pustuła ze Szkoły Podstawowej w Lewinie Kłodzkim, który zajął pierwsze miejsce, II miejsce - Natalia Figurska ze Szkoły Podstawowej Krosnowice, III miejsce - Klaudia Hroboni z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wambierzycach. Najlepsze kartki w grupie gimnazjalistów stworzyli Patrycja Kozak z Gimnazjum w Międzylesiu, która zajęła I miejsce. II miejsce zdobyli uczniowie Gimnazjum w Kłodzku, III miejsce przypadło Wojciechowi Jaśkiewiczowi z Gimnazjum w Stroniu Śląskim.
Statuetkę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi za „Tradycyjny Stół Polski” otrzymało KGW Bartnica. Statuetkę dla najaktywniejszej szkoły, biorącej udział w konkursach na plakat i kartkę wielkanocną zdobyli uczniowie Szkoły Podstawowej w Goworowie.