Drugie spotkanie Dolnośląskiego Partnerstwa ds. Wody (DPW) na terenie powiatu złotoryjskiego (08.09.2021)

Drugie spotkanie Dolnośląskiego Partnerstwa ds. Wody (DPW) na terenie powiatu złotoryjskiego

 

W środę, 8 września odbyło się drugie spotkanie pod hasłem „Gospodarowanie wodą w rolnictwie i na obszarach wiejskich” w ramach operacji „Dolnośląskie Partnerstwo ds. Wody (DPW) na terenie powiatu złotoryjskiego”. W spotkaniu wzięło udział 20 osób.

Spotkanie otworzył Igor Wilczyński, Koordynator DPW, a następnie przedstawił skład instytucjonalny i osobowy Dolnośląskiego Partnerstwa ds. Wody w powiecie.

Dr inż. Paweł Dąbek z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w wykładzie „Mała retencja, teledetekcja i analizy przestrzenne dla racjonalnego gospodarowania zasobami wodnymi” omówił znaczenie małej retencji, możliwości wykorzystywania teledetekcji m.in. w określaniu zasobów wodnych w rejonie, przy sprawdzaniu wzrostu i plonowania roślin, a także w procesie planowania np. budowy urządzeń hydrotechnicznych czy ustalaniu granic zlewni.

Dr hab. inż. Katarzyna Pawęska, profesor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu podczas wystąpienia na temat „Ścieki jako źródło wody? Naturalne metody oczyszczania ścieków”, przedstawiła m.in. rodzaje i charakterystykę ścieków, rodzaje instalacji oczyszczających i możliwości wykorzystania przefiltrowanej wody. Zaprezentowała także przykłady czynnych oczyszczalni w różnych rejonach kraju.

Dr inż. Katarzyna Wartalska z Politechniki Wrocławskiej w wykładzie „Wieloletnie warunki meteorologiczne na terenie powiatu złotoryjskiego” omówiła skutki zmian klimatu w makro- i mikroskali, w ilości i częstotliwości opadów, a także dane opracowane na podstawie wieloletnich obserwacji klimatycznych oraz hydrologicznych ze stacji meteorologicznych. Przedstawiła także opracowania informujące o aktualnej oraz przyszłej sytuacji wodnej.

Ostatni wykład pod tytułem „Powódź i susza – czy jesteśmy na nie skazani?” przedstawił dr inż. Radosław Stodolak z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Scharakteryzował w nim działania na rzecz poprawy stosunków wodnych w miastach, wsiach, na większych obszarach w regionie i na świecie. Omówił problemy wynikające z przekształceń terenu i biegów rzek oraz skutki nadmiaru i niedoboru wody w mikro i makro skali.

Po zakończeniu wykładów i dyskusji, nastąpiło podsumowanie II spotkania Dolnośląskiego Partnerstwa ds. Wody na terenie powiatu złotoryjskiego, podczas którego podziękowano uczestnikom oraz przekazano informacje na temat III spotkania w powiecie.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu, Starostwa Powiatowego w Złotoryi, Urzędu Miasta Złotoryja oraz Wojcieszów, Gminy Miejsko-Wiejskiej Świerzawa, Dolnośląskiej Izby Rolniczej, Nadleśnictwa Złotoryja, DZPK Parku Krajobrazowego Chełmy, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Politechniki Wrocławskiej, a także rolnicy i mieszkańcy obszarów wiejskich powiatu złotoryjskiego. 

Operacja realizowana przez Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą we Wrocławiu. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 ‒ Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Dotyczy Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR).

Igor Wilczyński DODR