Nowy system dopłat bezpośrednich dla rolników

Sejm RP uchwalił ustawę o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego. Nowy system jest zgodny z unijnym rozporządzeniem nr 1307/2013, a jego zasadniczym celem jest wspieranie rolników, przeciwdziałanie wzrostowi cen żywności i zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego.
 

W myśl ustawy wsparcie będzie realizowane za pomocą wszystkich rodzajów płatności:

  1. jednolitej płatności obszarowej,
  2. płatności za zazielenienie,
  3. płatności dla młodych rolników,
  4. płatności dodatkowej,
  5. płatności związanych do powierzchni upraw,
  6. płatności związanych do zwierząt,
  7. płatności dla małych gospodarstw,
  8. i płatności niezwiązanej do tytoniu.

Wnioski o przyznanie płatności będzie można składać (tak jak dotychczas) od 15 marca do 15 maja. Ustawa przewiduje, że wysokość płatności obszarowej w danym roku kalendarzowym będzie równa iloczynowi powierzchni obszaru zatwierdzonego do danej płatności i stawki tej płatności na 1 ha. Z kolei wysokość płatności związanych do zwierząt będzie określana jako iloczyn liczby zwierząt zatwierdzonych do danej płatności i stawki na 1 sztukę. Płatność za zazielenienie zakłada m.in. wynagradzanie za zachowanie bioróżnorodności i ochronę ekosystemów.

  • Celem płatności dla młodych rolników jest ułatwienie im zakładania działalności i dostosowanie strukturalne ich gospodarstw rolnych po rozpoczęciu działalności. Te pieniądze będą przysługiwać do powierzchni gruntów objętych obszarem zatwierdzonym dla tego rolnika do jednolitej płatności obszarowej, nie większej niż 50 ha. Szacuje się, że będzie to około 62 euro do hektara,
  • Płatność dodatkowa ma być przyznawana rolnikowi, jeżeli łączna powierzchnia gruntów objętych obszarem zatwierdzonym dla niego do jednolitej płatności obszarowej jest większa niż 3 ha(czyli 3,01). Będzie przysługiwać do powierzchni gruntów objętych obszarem zatwierdzonym do jednolitej płatności obszarowej będących w posiadaniu rolnika nie większej niż 30 ha i pomniejszonej o 3 ha. Szacuje się, że będzie to około 41 euro do hektara,
  • Płatności związane będą przysługiwać do powierzchni upraw roślin wysokobiałkowych, ziemniaków skrobiowych, buraków cukrowych, pomidorów, chmielu, owoców miękkich (truskawek lub malin), lnu lub konopi włóknistych. Płatności związane do powierzchni upraw ziemniaków skrobiowych, buraków cukrowych i pomidorów mają być przyznawane rolnikowi, jeżeli zawarł umowę na daną uprawę.
  •  Płatności związane do zwierząt będą przysługiwać do bydła młodego (w wieku do 24 miesięcy), krów, owiec i kóz,
  • Płatność dla małych gospodarstw będzie mogła wynieść maksymalnie 1250 euro. Rolnicy uczestniczący w systemie dla małych gospodarstw nie będą podlegać sankcjom z tytułu nieprzestrzegania zasady wzajemnej zgodności oraz będą zwolnieni z praktyk zazielenienia. Tylko przy składaniu wniosku w 2015 roku będzie można zdeklarować gospodarstwo jako małe,
  • Płatność niezwiązana do tytoniu ma zapobiegać nagłemu i znaczącemu zmniejszeniu poziomu pomocy w sektorze, który dotychczas był wspierany płatnościami krajowymi, a w ramach nowego systemu nie może być wspierany płatnością sektorową z budżetu UE.

Wsparcie nie będzie przyznawane rolnikom nieaktywnym zawodowo. Ustawa przewiduje też, że badanie „aktywności zawodowej” obejmie wyłącznie rolników, których kwota płatności bezpośrednich przekracza 5000 euro i wykonują oni dodatkowo określone rodzaje działalności nierolniczej (np. administrowanie stałymi terenami sportowymi). Ustawa została przekazana Prezydentowi RP i Marszałkowi Senatu RP 5 lutego.

Źródło: stenogram z 86 posiedzenia Sejmu RP

Regina Hołda DODR we Wrocławiu