Nie będzie zwolnienia z PIT dla domowej żywności

Sejm uchwalił  zmianę ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Senat nie wprowadził poprawek do przepisów dotyczących możliwości sprzedawania przez rolników i członków ich rodzin produktów żywnościowych wytworzonych z wyprodukowanych we własnym gospodarstwie  surowców bez konieczności rejestracji działalności gospodarczej. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczy opodatkowania sprzedaży żywności przetworzonej przez rolników we własnym gospodarstwie. Porządkuje formalny status osób, które zajmują się działalnością polegającą na przetwarzaniu i sprzedaży produktów rolnych pochodzących z własnej uprawy lub hodowli (np. pieczywo, wędliny, dżemy, kompoty).

Do tej pory rolnicy nie mogli legalnie sprzedawać przetworzonej żywności (serów, kiełbas czy dżemów) bez konieczności rejestracji  działalności gospodarczej. 

Projekt zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych i w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej został przygotowany przez senatorów w połowie 2013 r. Intencją autorów projektu była chęć aktywizacji mieszkańców wsi i zwiększanie przychodów rodzin wiejskich. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2016 roku.

Jeżeli  wytwarzanie i sprzedaż przetworzonej przez rolników żywności nie będzie się odbywać na skalę przemysłową, wskazującą na prowadzenie działalności gospodarczej, będzie mogła następować bez konieczności rejestrowania działalności gospodarczej. Przychody uzyskane ze sprzedaży produktów będą wówczas zaliczane do przychodów z tzw. innych źródeł i opodatkowane specjalną  (najniższą) stawką ryczałtu, czyli  podatkiem dochodowym.

 Warunkiem takiej kwalifikacji tej działalności jest jednak to, aby produkcja żywności następowała z własnych surowców i prowadzona była wyłącznie osobiście przez rolnika lub jego domowników, a sprzedaż przetworzonych produktów kierowana była bezpośrednio do konsumentów. Ponadto sprzedaż przetworzonej żywności powinna się odbywać w miejscach, w których produkty te zostały wytworzone( w gospodarstwie ) lub na targowiskach, a rolnik w miejscu sprzedaży będzie musiał posiadać ewidencję sprzedaży zawierającą co najmniej: numer kolejnego wpisu, datę uzyskania przychodu, kwotę przychodu i przychód narastająco od początku roku. Przychodami z innych źródeł nie będą przychody ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych uzyskane w ramach prowadzonych działów specjalnych produkcji rolnej ( np. produkcja pieczarki , warzyw w uprawie szklarniowej, drobiu ) oraz produktów opodatkowanych podatkiem akcyzowym

Przychody ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych będą zaliczane do przychodów z innych źródeł, jeżeli ich sprzedaż nie będzie  odbywać się na rzecz osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej albo na rzecz osób fizycznych dla potrzeb prowadzonej przez nie pozarolniczej działalności gospodarczej.

Uchwalone przez Sejm przepisy nie przewidują sprzedaży nawet niewielkich ilości przetworów rolnych bez opodatkowania. W przeciwieństwie do pierwotnego projektu, w tekście uchwalonej ustawy nowelizującej nie znalazło się zwolnienie od podatku dla przychodów z omawianego tytułu, które w skali roku nie przekroczyły kwoty 7 000 zł.  Przyjęte przez Sejm i Senat  przepisy przewidują konieczność opodatkowania ich w pełnej wysokości osiągniętej przez rolnika. Jednocześnie jednak ustawodawca stworzył możliwość uproszczonego opodatkowania sprzedaży produktów wytworzonych w gospodarstwie rolnym, tzw. ryczałtem ewidencjonowanym, o ile uzyskane w ten sposób przychody nie przekroczą w skali roku kwoty 150 000 euro. W tym przypadku stawka ryczałtu ewidencjonowanego wynosić będzie 2%.

Posłowie wprowadzili także zmianę dotyczącą opodatkowania rolników prowadzących tzw. działy specjalne i uzyskujących ponad 1,2 mln euro rocznie przychodu. Dotychczas ci rolnicy mieli  obowiązek  prowadzenia księgi  podatkowej, ale dochody z produkcji (podstawa opodatkowania)  były oparte na szacunkach, obecnie będą one określane na podstawie zapisów w tych księgach.

Regina Hołda DODR we Wrocławiu