Konferencja regionalna Biogazownie szansą dla rolnictwa i środowiska, 24.10.2013 r.

Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu wraz z Fundacją na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa organizują konferencję regionalną Biogazownie szansą dla rolnictwa i środowiska. Odbędzie się ona w czwartek 24 października, w DODR we Wrocławiu.

Uczestnikami konferencji będą rolnicy, przedstawiciele samorządów, lokalni przedsiębiorcy i instytucje zainteresowane tematyką biogazowni, grupy producenckie, media, przedstawiciele Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także potencjalni inwestorzy.
W programie wydarzenia znalazły się zagadnienia dotyczące rodzajów biogazowni z uwzględnieniem specyfiki regionu i dostępności substratu, przedstawienie dobrych praktyk inwestycji realizowanych na terenie województwa, aspekty ekonomiczne, prawne i społeczne związane z procesem inwestycyjnym oraz wskaźniki i możliwości pozyskania surowców z uwzględnieniem źródeł finansowania budowy tego typu inwestycji.

Dolnośląska konferencja jest jednym z dziewiętnastu tego typu wydarzeń organizowanych w całej Polsce i stanowi element projektu „Biogazownie szansą dla rolnictwa i środowiska ‒ ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna”, dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Projekt zakłada realizację różnych form działań informacyjno-szkoleniowych m. in. w pierwszej fazie szkolenia dla wytypowanych doradców ds. OZE, a następnie seminaria dla doradców rolnych z Powiatowych Punktów Konsultacyjnych i konferencje wojewódzkie dla rolników i przedstawicieli samorządów instytucji decydujących o inwestycjach energetycznych, mających wpływ na środowisko. Projekt jest realizowany przez dwa lata ‒ od września 2012 do września 2014 roku. Więcej informacji związanych z projektem można uzyskać na stronie informacyjnej www.bio-gazownie.edu.pl

Celem przedsięwzięcia, które zostało objęte honorowym patronatem Ministra Gospodarki oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, jest kompleksowe edukowanie i informowanie o biogazowniach, ich wpływie na rolnictwo i obszary wiejskie oraz przełamywanie stereotypów, jakie funkcjonują w polskim społeczeństwie na temat budowy biogazowni. Odbiorcami tych działań są mieszkańcy wsi, doradcy rolni, rolnicy, przedstawiciele lokalnych władz, przedsiębiorcy z sektora energetyki oraz media, ale również ministerstwa i instytucje decydujące o kształcie polityki ekologicznej i energetycznej w Polsce.

Pobierz zaproszenie (PDF)

 

Ryszard Targosz DODR we Wrocławiu