Warsztaty Rok w winnicy – Metody fermentacji

We wtorek 21 listopada w siedzibie Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu odbyły się czwarte warsztaty w ramach operacji „Rok w winnicy”. Tym razem dotyczyły one metod fermentacji. 

Wykłady poprowadziła dr inż. Marta Czaplicka z Katedry Ogrodnictwa, Wydział Przyrodniczo-Technologiczny Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz mgr inż. Kacper Parypa. Wykładowcy omówili dokładnie rodzaje win i zasady ich produkcji. Uczestnicy warsztatów zdobyli podstawową wiedzę z zakresu technologii uprawy winorośli oraz rodzajów i etapów fermentacji oraz ich wpływu na jakość wina.

Wina zawdzięczają swój smak i aromat winogronom dobrej jakości. Aby wydobyć z nich esencję, potrzebna jest maceracja. Jest to proces stosowany przy produkcji win, podczas którego z nasion, skórki i miąższu winogron wypłukiwane są zawarte w nich fenole, barwniki – antocyjany i substancje zapachowe. To właśnie temu procesowi czerwone wina zawdzięczają  barwę. A im dłuższa maceracja, tym intensywniejszy smak i aromat wina.

W warsztatach uczestniczyli właściciele i pracownicy winnic, początkujący winiarze, rolnicy, mieszkańcy obszarów wiejskich, przedstawiciele doradztwa rolniczego, osoby zainteresowane podejmowaniem i rozwojem przedsiębiorczości na obszarach wiejskich oraz wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań na obszarach wiejskich związanych z winiarstwem. 

Projekt opracowany przez Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą we Wrocławiu. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Dotyczy Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i obszarach wiejskich (SIR) dla województwa dolnośląskiego.