Zrównoważone nawożenie winorośli

Winne wsparcie

WINNICE. Zrównoważone nawożenie winorośli

Winorośl, zarówno ta deserowa, jak i na wino, często mylnie jest oceniana jako roślina, która nie wymaga zbytniego nawożenia. Efektem zaniechania tego zabiegu może być bardzo niski plon oraz jego słaba jakość, często uniemożliwiająca wykorzystanie owoców do przerobu czy spożycia.

W kraju nie ma jeszcze wytycznych co do integrowanej uprawy tego gatunku. Z tego względu uzyskanie certyfikowanych winogron z integrowanej uprawy nie jest na razie możliwe. Dostępna jest natomiast metodyka integrowanej ochrony winorośli dla producentów i doradców, w której zawarto także zalecenia nawozowe. Podobnie, jak w przypadku innych gatunków, integrowane podejście do nawożenia winnicy opiera się na regularnym badaniu zasobności gleby w składniki mineralne oraz analizę liści i ich wizualną ocenę w sezonie.

Wapniowe uważnie

Bazą do optymalnego wykorzystania składników pokarmowych jest pH gleby, w zakresie 6,0–7,2. Zakres 5,5–6,0 tolerują odmiany hybrydowe. Każde obniżenie pH gleby (lub jego wzrost) utrudnia pobieranie pierwiastków do rośliny. Nawozy wapniowe stosujemy uważnie, a wielkość dawki dostosowujemy do rodzaju i jakości gleby. Potrzeby wapnowania i wielkość jednorazowa dawek przedstawiono w tabeli.

Mało przydatne gleby

Warto zauważyć więc, że gleby bardzo lekkie i lekkie będą mało przydatne do uprawy winnej latorośli. Aby uzyskać właściwe pH gleby dla tego gatunku konieczna będzie właściwa pielęgnacja gleby i przede wszystkim zwiększenie jej zasobności w materię organiczną.

Optymalne pobieranie

Uregulowany odczyn gleby pozwala na pełne pobieranie pozostałych składników pokarmowych. Te, zgodnie z określonymi liczbami granicznymi powinny być aplikowane co 2-3 lata. Podstawą jest tutaj analiza chemiczna gleby, wsparta wynikami z zawartości składników pokarmowych liści.

Analiza liści

Analiza chemiczna zasobności liści w składniki pokarmowe dotyczy krzewów, które rozpoczęły owocowanie. Zasobność ocenia się na podstawie co najmniej 30 blaszek liściowych (bez ogonków) jednej odmiany. Najbardziej miarodajne są liście leżące naprzeciw kwiatostanu. Zbiera się je, zgodnie z zalecaną metodą Vaneka (1978), zmodyfikowaną przez Fardossiego (2001) od kwitnienia do uzyskania w owocach 5-6% ekstraktu.

Alarm dla ogrodnika

Sygnałem alarmowym dla winogrodnika jest pojawienie się wizualnych niedoborów wybranych składników w liściach. Konieczne jest wtedy wsparcie roślin poprzez nawożenie pozakorzeniowe. Wybrane odmiany i podkładki mają kłopot z pobieraniem niektórych pierwiastków. Charakterystyczne są wyraźne objawy niedoboru magnezu na liściach odmiany Regent, obserwowane w wielu winnicach. Te charakterystyczne czerwone przebarwienia pojawiają się po fazie mięknięcia jagód.

Gdy taki objaw wystąpi we wcześniejszych latach warto zastosować dolistnie nawóz magnezowy lub dodatkowo dostarczający roślinie mikroelementów, takich jak bor, miedź, cynk, mangan i molibden.