Zasady kształcenia zawodowego rolników
Każdy młody rolnik, który chce ubiegać się o dotację z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ramach „Premii dla młodych rolników”, musi spełniać określone kryteria w zakresie posiadanego wykształcenia.
O pomoc mogą ubiegać się także rolnicy, którzy w momencie składania wniosku nie posiadają odpowiedniego wykształcenia – mają wtedy obowiązek uzupełnienia go w ciągu 36 miesięcy od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy.
W tym artykule podpowiadamy, jakie wykształcenie stanowi odpowiednie kwalifikacje zawodowe oraz co można zrobić, aby uzyskać właściwe kompetencje.
Kwalifikacje zawodowe
Za odpowiednie kwalifikacje zawodowe uznawane są:
- wyższe wykształcenie rolnicze – pierwszego i drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie na kierunkach: rolnictwo, ogrodnictwo, weterynaria (w przypadku, gdy w gospodarstwie są prowadzone chów lub hodowla zwierząt), technika rolnicza i leśna, zootechnika, architektura krajobrazu, rybactwo,
- wykształcenie wyższe inne niż rolnicze – pierwszego i drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie na kierunkach dla których program kształcenia lub zakres kształcenia obejmują treści związane z działalnością wytwórczą w rolnictwie w zakresie produkcji roślinnej i zwierzęcej, nie wyłączając produkcji ogrodniczej sadowniczej i rybnej, w wymiarze łącznym co najmniej 120 godzin,
- wykształcenie wyższe inne niż rolnicze oraz 3-letni staż pracy w rolnictwie,
- wykształcenie wyższe inne niż rolnicze i ukończone studia podyplomowe o profilu związanym z rolnictwem, których program obejmuje co najmniej jedno z następujących zagadnień:
- ekonomika rolnictwa,
- organizacja lub technologia produkcji rolniczej,
- marketing artykułów rolnych,
- rachunkowość rolnicza,
- agrobiznes,
- wykształcenie średnie rolnicze lub średnie branżowe rolnicze (ukończone technikum o profilu: rolnik, ogrodnik, architekt krajobrazu, hodowca drobiu, hodowca koni, pszczelarz, technik rybactwa śródlądowego, technik weterynarii – w przypadku, gdy w gospodarstwie są prowadzone chów lub hodowla zwierząt, technik ekonomista, towaroznawca o specjalności surowce rolne, technik agrobiznesu, mechanizacji rolnictwa, melioracji wodnych, inżynierii środowiska, turystyki wiejskiej),
- wykształcenie zasadnicze zawodowe rolnicze lub zasadnicze branżowe rolnicze (rolnik, ogrodnik, pszczelarz, mechanik operator pojazdów i maszyn rolniczych, rybak śródlądowy, mechanik maszyn rolniczych, rolnik mechanizator),
- średnie, inne niż rolnicze oraz co najmniej 3-letni staż pracy w rolnictwie,
- tytuł kwalifikacyjny, tytuł zawodowy lub tytuł mistrza w zawodzie przydatnym do prowadzenia działalności rolniczej i co najmniej 3-letni staż pracy w rolnictwie,
- wykształcenie podstawowe, gimnazjalne, zasadnicze zawodowe lub zasadnicze branżowe inne niż rolnicze oraz co najmniej 5-letni staż pracy w rolnictwie.
Staż pracy w rolnictwie
Za staż pracy w rolnictwie uznaje się okres liczony do dnia złożenia wniosku o przyznanie pomocy, w którym wnioskodawca:
- podlegał ubezpieczeniu społecznemu rolników,
- prowadził działalność rolniczą w gospodarstwie rolnym o obszarze nie mniejszym niż 1 ha, stanowiącym jego własność, przedmiot użytkowania wieczystego, przedmiot samoistnego posiadania lub dzierżawy,
- był zatrudniony w gospodarstwie rolnym na podstawie umowy o pracę lub spółdzielczej umowy o pracę, wykonując pracę związaną z prowadzeniem działalności rolniczej,
- wykonywał pracę związaną z prowadzeniem działalności rolniczej w charakterze członka spółdzielni produkcji rolnej.
Trzy lata na uzupełnienie
Osoby, które w dniu składania wniosku o przyznanie pomocy nie będą posiadały wymaganego wykształcenia, mają trzy lata na jego uzupełnienie. Czas jest liczony od otrzymania decyzji o przyznaniu wsparcia.
Pamiętajmy, że ten termin nie może być wydłużony. Jeżeli rolnik nie uzupełni wykształcenia, będzie musiał zwrócić otrzymaną pomoc finansową wraz z odsetkami.
Studia podyplomowe
Studia AGRO UNIA są skierowane do absolwentów posiadających dyplom ukończenia studiów wyższych (studia I stopnia, studia II stopnia, studia magisterskie jednolite, licencjat). W myśl rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 stycznia 2012 r. w sprawie kwalifikacji rolniczych posiadanych przez osoby wykonujące działalność rolniczą ukończenie studiów podyplomowych daje możliwość uzyskania kwalifikacji do prowadzenia działalności rolniczej osobom, które mają wykształcenie wyższe inne niż rolnicze.
Czas trwania: dwa semestry – październik 2021 – czerwiec 2022. Zajęcia są realizowane w soboty i niedziele.
Osoba do kontaktu: Iwona Sawicka, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Wydział Biotechnologii i Nauk o Żywności, Sekretariat Studiów Podyplomowych AGRO-UNIA, ul. C. K. Norwida 27, pawilon A-5, pokój 11, 50-375 Wrocław, e-mail: agrounia@upwr.edu.pl, tel. 71 320 51 50, 607 850 922, tel./fax 71 320 52 14
Kurs zamiast szkoły
Branżowe szkoły rolnicze oferują inną formę kształcenia zawodowego dla dorosłych – kwalifikacyjne kursy zawodowe. Osoby z wykształceniem co najmniej zasadniczym zawodowym innym niż rolnicze (zasadnicze zawodowe, średnie oraz wyższe inne niż rolnicze) mogą ukończyć kwalifikacyjny kurs zawodowy. Po zdaniu egzaminu uzyskują dyplom potwierdzający kwalifikacje.
Oferta kwalifikacyjnych kursów zawodowych w szkołach rolniczych na terenie województwa dolnośląskiego
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Ludowie Polskim
Ludów Polski 16,
57-100 Strzelin,
tel. 71 392 03 73
Kwalifikacyjny kurs zawodowy w zawodzie:
- technik rolnik kwalifikacja ROL.04 – prowadzenie produkcji rolniczej,
- technik rolnik kwalifikacja ROL.10 – organizacja i nadzorowanie produkcji rolniczej.
Oferowane przez szkołę kursy są bezpłatne i są realizowane w formie zaocznej.
Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. W. Witosa w Mokrzeszowie,
Mokrzeszów 111,
58-160 Świebodzice,
tel. 74 850 87 36, 850 87 96
Kwalifikacyjny kurs zawodowy w zawodzie:
- rolnik kwalifikacja ROL.04 – prowadzenie produkcji rolniczej,
- technik agrobiznesu kwalifikacja ROL.05 – organizacja i prowadzenie przedsiębiorstwa w agrobiznesie.
Oba oferowane kursy są bezpłatne. Kształcenie odbywa się w trybie zaocznym, w formie stacjonarnej i zdalnej – dostosowanej do potrzeb osób dorosłych, trwa dwa semestry i zamyka się w ciągu jednego roku szkolnego. W ramach kursu ROL.04 realizowany jest ponadto kurs nauki jazdy ciągnikiem rolniczym z przyczepą, po którego ukończeniu można uzyskać prawo jazdy kat. T.
Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bożkowie,
57-441 Bożków 89 A,
tel. 74 871 42 75,
sekretariat tel. 515 152 709,
fax. 74 871 42 52
Kwalifikacyjny kurs zawodowy w zawodzie:
- technik rolnik kwalifikacja ROL.04 –prowadzenie produkcji rolniczej
- technik turystyki na obszarach wiejskich kwalifikacja HGT.09 – prowadzenie działalności na obszarach wiejskich
Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Rudnej,
59-305 Rudna,
ul. Kolejowa 5,tel.
76 849 73 10,
e-mail: zszrudna@wp.pl
Kwalifikacyjny kurs zawodowy w zawodzie:
- rolnik kwalifikacja ROL.04 – prowadzenie produkcji rolniczej
Kurs jest bezpłatny. Po jego ukończeniu słuchacz otrzymuje kwalifikacje zawodowe z zakresu prowadzenia produkcji rolniczej. Ukończenie kursu oraz uzyskanie kwalifikacji rolniczych umożliwia m.in. nabywanie ziemi, otworzenie gospodarstwa rolnego, uzyskiwanie dopłat oraz dotacji, uzupełnianie wykształcenia wymaganego w programie Młody Rolnik.
Ukończenie kursu umożliwia również przystąpienie do egzaminu zewnętrznego potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. Egzamin przeprowadzany jest przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną. Osoba, która zda egzamin, otrzyma świadectwo.
Kurs jest prowadzony w systemie zaocznym – zjazdy są organizowane 2 razy w miesiącu (piątek, sobota).
Zespół Szkół Ekonomiczno-Technicznych im. Kombatantów Ziemi Lwóweckiej
Rakowice Wielkie,
59-600 Lwówek Śląski,
tel. 75 782 43 63 782 44 95
Kwalifikacyjne kursy zawodowe organizowane w miarę potrzeb w zawodzie:
- rolnik kwalifikacja ROL.04 – prowadzenie produkcji rolniczej
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wołowie
56-100 Wołów, ul. Tadeusza Kościuszki 27,
tel. 71 389 26 69, 389 35 44, 389 53 30
Kwalifikacyjne kursy zawodowe w zawodzie:
- rolnik kwalifikacja ROL.04 – prowadzenie produkcji rolniczej (3 semestry)
Magdalena Kuryś, DODR