Nasz miesięcznik

Wydawnictwa do pobrania

Katalog agroturystyczny

 

Zagrody Edukacyjne

 

 

Aktualności, Zapowiedzi

Grypa ptaków nie odpuszcza
Zmodyfikowano: 23.04.2021

Grypa ptaków zaatakowała z największą siłą w historii polskiego drobiarstwa. Poprzedni, silny atak tej choroby miał miejsce w sezonie 2016/17, później powróciła w sezonie 2019/20, ale nigdy nie dotyczyła tak dużej liczby stad i ptaków. W tym sezonie stwierdzono już 202 ogniska choroby i ubito z jej powodu niemal 9 milionów ptaków. Minister rolnictwa apeluje do hodowców drobiu o przestrzeganie zasad bioasekuracji.

 

Tabela 1. Porównanie liczby ognisk grypy ptaków w Polsce w sezonach 2016/17, 2019/20 oraz 2020/21

Grypa ptaków – choroba wirusowa drobiu i dzikiego ptactwa

Grypa ptaków to zakaźna choroba wirusowa, na którą są podatne wszystkie gatunki drobiu i wiele gatunków ptaków dzikich. Wirus grypy może wywoływać zachorowania i wysoką śmiertelność u ptactwa domowego. Stwierdzenie ogniska choroby oznacza konieczność likwidacji zakażonego stada oraz skutkuje ograniczeniami dla sektora drobiarskiego, które wpływają m.in. na czasową utratę rynków zbytu, a w konsekwencji funkcjonowanie hodowców i zakładów. Wektorem wirusa grypy są ptaki dzikie, przede wszystkim gatunki związane ze środowiskiem wodnym, czyli kaczki, gęsi i łabędzie.

Pogoda nie dla drobiarzy

Każde kolejne ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków oznacza straty dla całego sektora drobiarskiego. A pogoda sprzyja wirusowi. Tegoroczny sezon grypowy trwa dłużej, ze względu na warunki meteorologiczne. Drobiarze czekają na wyższe temperatury powietrza, bo wraz ze wzrostem temperatury spada zakaźność wirusa. Wynika to z jego niskiej trwałości w wyższych temperaturach. Jak pokazują badania, wynosi ona:

  • w środowisku wodnym, w temperaturze 4 °C jest to co najmniej 60 dni, a przy ok 20 °C – 10-20 dni,
  • w kale, w temperaturze 20 °C, wirus przeżywa 7 dni, a przy 4 °C – do 35 dni.

Kwietniowe ogniska

Niestety pogoda nas nie rozpieszcza i tylko w kwietniu stwierdzono 29 ognisk i niemal 2 miliony drobiu trafiły do utylizacji. W tym sezonie wirus nie dotarł jedynie do stad w województwie podlaskim, ale w także tam stwierdzono przypadki u dzikich ptaków. Żniwo, które zbiera choroba to efekt zaatakowania dużych stad w Wielkopolsce i na Mazowszu.

Tabela 2. Ogniska grypy ptaków w Polsce w sezonie 2020/21 z podziałem na województwa

Do pobrania: Zasady bioasekuracji (PDF – 216 kB)

źródło: www.gov.pl, www.wetgiw.gov.pl

dr inż. Amelia Prorok