XII Dolnośląskie Forum Kobiet – Od kreatywności do innowacji

Niemal trzysta kobiet z Dolnego Śląska spotkało się 13 października w DODR we Wrocławiu podczas XII Dolnośląskiego Forum Kobiet – Od kreatywności do innowacji. To impreza wyjątkowa tak, jak wyjątkowe są jej uczestniczki.
Data tegorocznego Forum przypadła na czwartek 13 października, a tematem przewodnim były innowacyjne przedsięwzięcia realizowane na obszarach wiejskich przez dolnośląskie kobiety. Innowacje to kreatywność, postrzeganie zmiany jako szansy, a nie zagrożenia, poszukiwanie, znajdowanie i dzielenie się.
 
To przeniesienie dobrych praktyk i sprawdzonych rozwiązań na nowy grunt, łączenie istniejących elementów w nowy produkt, tworzenie nowych produktów czy usług. O tym jak innowacje przenikają na obszary wiejskie mówiła dr inż. Barbara Szczepańska. Uczestnicy Forum mogli sprawdzić swoją kreatywność za pomocą testu.
Podczas Forum kobiety aktywne prezentowały swoje osiągnięcia w sferze gospodarczej, społecznej i kulturalnej. Dr Ewelina Rozpędowska zapraszała do Dobkowa, który otrzymał tytuł Najpiękniejszej wsi dolnośląskiej w 2011 roku. Przekonywała, że to nie jest jedyny powód dla którego warto wybrać się do Krainy Wygasłych Wulkanów. Dzięki działaniom Stowarzyszenia Kaczawskiego powstało Ekomuzeum Rzemiosła w Dobkowie oraz Innowacyjna Sudecka Zagroda Edukacyjna – Centrum Nauk o Ziemi na Wsi.
 
Przedsiębiorcza i kreatywna Malwina Pasternak opowiedziała historię powstania rodzinnej serowarni, którą zapoczątkowała jej mama Stanisława. Sery z serowarni „Na zdrowie” zostały nagrodzone w wielu konkursach i zyskały uznanie klientów. Serowarnia zaprasza dorosłych i dzieci do udziału  warsztatach serowarskich. Rościsławice to przykład budowania marki wsi przy wykorzystaniu historii miejscowości i uprawianych tu słoneczników, o którym mówiła sołtys Martyna Ostaszewska. Mieszkańcy wsi uwierzyli, że ich największym  zasobem są oni sami. W tym roku Rościsławice otrzymały pierwszą nagrodę w kategorii Start w Odnowie Wsi.
 
Forum było okazją do podsumowania dwóch wojewódzkich konkursów, AgroLiga 2016 oraz Najaktywniejszy lider działający na rzecz społeczności wiejskiej.
Tytuł Mistrza Wojewódzkiego AgroLigi 2016 otrzymali w kategorii rolnicy – Tomasz i Wioletta Skupin z Żarek, gm. Góra, a w kategorii firmy Wańczykówka, należąca do Lucyny Wańczyk z Krzeszowa, gm. Kamienna Góra.  
Tytuły Wicemistrza Wojewódzkiego AgroLigi 2016 otrzymali w kategorii rolnicy – Robert i Anna Przewoźny z Brzeziny Sułowskiej, gm. Milicz, a w kategorii firmy – KAR Przedsiębiorstwo Prywatne Jerzy i Maciej Karczewski Maciejowy Sad z Lutyni gm. Miękinia.
 
W konkursie Najaktywniejszy lider nagrodzono dziesięć najaktywniejszych Pań – Annę Bernacką, Beatę Borek, Marię Harabin, Annę Jankowską, Barbarę Kobielę, Wiolettę Krakowską, Urszulę Majkut, Aleksandrę Matuszak, Grażynę Mazur i Aldonę Ochmańską. Ich sylwetki i dokonania przedstawimy w kolejnych numerach naszego miesięcznika.
 
Imprezie towarzyszyła wystawa laureatów AgroLigi oraz kiermasz produktów regionalnych, tradycyjnych i rękodzielniczych.
Forum uświetnił pokaz dolnośląskich strojów, przygotowanych przez Grupę Kreatywnych. Na zakończenie imprezy energiczne kobiety z zachwyciły swoimi umiejętnościami wokalnymi. AleBabki to zespół z Czeszowa, w którym występują utalentowane młode solistki Karolina Sokołowska i Małgosia Szymkiewicz.

Ponieważ głównym tematem Forum były innowacje, nie mogło zabraknąć prezentacji Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich, której zadania na poziomie wojewódzkim koordynuje Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu. Uczestnicy mogli dowiedzieć się jakie są cele i zadania Sieci oraz w jaki sposób można przystąpić do SIR.

Dziękujemy prelegentom, konsultantom, wystawcom oraz sponsorom ‒ firmie Ziaja Dolny Śląski za zestawy kosmetyczne i Dolnośląskiemu Centrum Hurtu Rolno-Spożywczego we Wrocławiu za kwiaty oraz wszystkim, którzy sprawili, że 13 października w Dolnośląskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego był dniem pełnym innowacji.