Wojewódzkie prezentacje Tradycyjnych Stołów Wielkanocnych, Palm i Pisanek - relacja

W kuchni Dolnego Śląska widoczne jest dziedzictwo i tradycje przywiezione z Kresów Wschodnich, z Polski Centralnej, Rumunii, Grecji, Niemiec, Czech czy krajów dawnej Jugosławii. Kulinarna mozaika świątecznych potraw i dekoracji szczególnie była widoczna podczas wojewódzkich Prezentacji „Tradycyjnych Stołów Wielkanocnych, Palm i Pisanek” w Pasażu Grunwaldzkim we Wrocławiu. W imprezie zorganizowanej w sobotę 23 marca przez Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu oraz Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego uczestniczyło 26 Kół Gospodyń Wiejskich z Dolnego Śląska. Panie z KGW przygotowały wspaniałe potrawy wielkanocne. Na pięknie udekorowanych stołach nie mogło zabraknąć żuru z białą kiełbasą, smarzenicy, paschy, mazurków, keksów, swojskich wędlin i pieczonych mięs oraz pisanek i baranków z ciasta chlebowego lub z masła. Imprezę uświetniły występy siedmiu zespołów folklorystycznych, które zaprezentowały na scenie bogaty i różnorodny repertuar: „Róża Kłodzka”, „Podgórzanie” z Kamienia, „Aster” z Domasławia, „Złote nutki” z Przedwojowa, „Serducha z Gierałtowca”, „Wrzos” z Chociemyśli, „Marzenie” ze Szklarek. Nie lada atrakcją były również pokazy wykonywania pisanek różnymi technikami. 
Podczas prezentacji Komisja Konkursowa oceniała zgłoszone do konkursu „Najpiękniejsze palmy oraz pisanki wielkanocne”. Konkurencja była spora, spośród 25 pisanek oraz 20 palm nagrodzono po trzy w każdej kategorii.

Laureaci wojewódzkiego konkursu w kategorii „Najpiękniejsza palma”: 
I miejsce – KGW ze Szczytkowic, powiat trzebnicki, 
II miejsce – KGW Konradówka – Piotrowice, powiat legnicki, 
II miejsce – KGW Kałowice, powiat trzebnicki

Laureaci wojewódzkiego konkursu w kategorii „Najpiękniejsza pisanka”: 
I miejsce – KGW Szklarki, powiat polkowicki,
II miejsce – KGW Róża Kłodzka, powiat kłodzki, 
III miejsce – KGW w Chociemyśli, powiat głogowski.

Włodzimierz Chlebosz, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, Ryszard Czerwiński, Dyrektor Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu, Jacek Pilawa Radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego oraz Alina Majgier Zastępca Dyrektora Departamentu Obszarów Wiejskich i Zasobów Naturalnych UMWD wręczyli laureatom konkursu obu kategorii nagrody rzeczowe i dyplomy. Ponadto wszyscy uczestnicy Prezentacji otrzymali dyplomy za uczestnictwo oraz upominki.
W Prezentacjach wojewódzkich „Tradycyjnych Stołów Wielkanocnych, Palm i Pisanek” w Pasażu Grunwaldzkim we Wrocławiu wzięły udział następujące Koła Gospodyń Wiejskich: KGW Ciepłowody, KGW Konradówka – Piotrowice, KGW Serducha z Gierałtowca, KGW Bojanice, KGW w Przedwojowie, KGW w Przychowej, KGW „Róża Kłodzka”, KGW „Pawłowiczanki”, KGW Stolec, KGW „Jodłóweczki”, KGW w Domasławiu, KGW „Rybnica”, KGW Kamień – Mroczkowice, KGW Sadków, KGW Kałowice, KGW Ścinawa Polska, KGW Snowidza, KGW Bronów, KGW w Chociemyśli, KGW „Mostowianki”, KGW Szklarki, KGW Jędrzychowice.