Warsztaty - Zioła dobre na wszystko – powrót do natury

W czwartek, 25 maja w Dolnośląskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego zorganizowano warsztaty ,,Zioła dobre na wszystko – powrót do natury”. 

Produkcja ziół to dziedzina perspektywiczna, widać bowiem coraz większe zainteresowanie ziołolecznictwem. Wynika to między innymi z mody na zdrowy i ekologiczny styl życia oraz przekonanie, że rośliny zielarskie pozwalają długo zachować sprawność i dobre samopoczucie. Ludzie coraz chętniej sięgają po leki ziołowe także ze względu na to, że są tańsze od leków syntetycznych. Preparaty ziołowe mają właściwości osłonowe, regulują przemianę materii, zmniejszają podatność na stres, wzmacniają system immunologiczny, niwelują negatywny wpływ substancji toksycznych. Zioła są częstymi składnikami żywności funkcjonalnej i suplementów diety. Duże zainteresowanie surowcami zielarskimi wykazuje także przemysł kosmetyczny. Kosmetyki naturalne są jedną z najdynamiczniej rozwijających się grup produktów, które zawierają substancje pochodzenia roślinnego.

Warsztaty składające się z części teoretycznej i praktycznej poprowadził dr hab. inż., prof. nadzw. Przemysław Bąbelewski z Katedry Ogrodnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Omówił on poszczególne gatunki ziół leczniczych i użytkowych, które można uprawiać w ogrodach przydomowych i nie tylko, ich właściwości oraz zastosowanie. Były to gatunki ziół jednorocznych, dwuletnich i wieloletnich. Wykładowca wspomniał także o ciekawych i mniej znanych roślinach użytkowych, jak mizuna liściowa czy szpinak malabardzki.

W uprawie ziół, należy zwrócić uwagę na przygotowanie gleby. Właściwie przygotowane podłoże powinno być przepuszczalne, z zawartością próchnicy na poziomie 1,5–2%. Zioła najlepiej uprawiać w drugim roku po oborniku. Prowadzący wskazał, które rośliny sadzimy wprost do gruntu, a które uprawiamy z rozsady. Jak taką rozsadę przygotować oraz jak ważne jest hartowanie roślin przed posadzeniem. Profesor omówił ponad 50 gatunków roślin zielarskich, mających zastosowanie w kuchni, medycynie i kosmetyce. Zioła to w większości rośliny pochodzące z krajów śródziemnomorskich, dlatego lubią słoneczne stanowisko.

Druga część warsztatów polegała na zaprojektowaniu rabat i skrzyń z ziołami. Okazuje się, że w doborze roślin istotne są elementy wizualne. Należy zwrócić uwagę na kolor kwiatów kwitnących roślin i ich wysokość. Z tyłu na rabatach sadzimy najwyższe rośliny, natomiast z przodu te najniższe. Umożliwia to wyeksponowanie wszystkich roślin. Należy również pamiętać o sile wzrostu roślin tak, aby te szybciej rosnące nie wyparły tych rosnących słabiej. Dobrze zaprojektowana rabata ziołowa, oprócz walorów przyprawowych i leczniczych ma także wartość dekoracyjną.

Uczestnicy warsztatów posadzili na terenie Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu około 400 roślin ponad 30 różnych gatunków. Zioła zostały umieszczone na dwóch rabatach o wymiarach 3 m na 10 m oraz w pięciu drewnianych skrzyniach, na samodzielnie przygotowanym, przepuszczalnym podłożu,.

Uprawa ziół może stać się źródłem dodatkowego dochodu w gospodarstwach rolnych czy agroturystycznych. Warsztaty miały na celu przybliżenie i poszerzenie wiedzy z zakresu roślin przyprawowych i leczniczych.

Uczestnikami spotkania byli mieszkańcy obszarów wiejskich, rolnicy, właściciele gospodarstw agroturystycznych i zagród edukacyjnych, przedstawiciele doradztwa rolniczego, osoby zainteresowane podejmowaniem i rozwojem przedsiębiorczości oraz wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań na obszarach wiejskich.

Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Operacja opracowana przez Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą we Wrocławiu, organizowana w ramach operacji do realizacji w Planie Operacyjnym Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2022-2023. Dotyczy Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i obszarach wiejskich województwa dolnośląskiego (SIR).

Agnieszka Krzeszewska DODR