Szkolenie - Zagrożenia zdrowia zwierząt w Polsce
We wtorek 3 grudnia rolnicy i doradcy wzięli udział w szkoleniu online na temat aktualnych zagrożeń zdrowia zwierząt w Polsce (choroba niebieskiego języka, grypa ptaków, afrykański pomór świń) oraz zasad bioasekuracji. Szkolenie było wspólnym przedsięwzięciem DODR i Powiatowego Inspektoratu Weterynarii we Wrocławiu. Wykłady prowadziły Luiza Seredyńska, Monika Kotowicz i Magdalena Baniak.
Szkolenie miało zwrócić uwagę rolników, hodowców oraz pracowników doradztwa rolniczego na zagrożenia, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo zdrowia zwierząt i ludzi.
Choroba niebieskiego języka
Pierwszym omawianym tematem była choroba niebieskiego języka (Bluetongue), wirusowa choroba zakaźna przenoszona przez owady. Specjaliści wskazali na rosnące ryzyko jej rozprzestrzeniania się w Polsce, w związku ze zmianami klimatycznymi i wzrostem populacji komarów.
Podkreślono znaczenie monitorowania zdrowotności zwierząt, w tym owiec i bydła, oraz wprowadzenia działań zapobiegawczych, takich jak stosowanie środków odstraszających owady oraz szczepienia, które zapobiegają wystąpieniu choroby. Pierwsze potwierdzone ognisko choroby pojawiło się w pod koniec listopada na terenie powiatu wołowskiego na Dolnym Śląsku.
Bioasekuracja
Kolejnym tematem była bioasekuracja – zestaw działań mających na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się chorób zwierząt. Eksperci zwrócili uwagę na rolę utrzymania wysokich standardów higieny w gospodarstwach, m.in. kontrolowanie dostępu osób i zwierząt do obiektów hodowlanych, dezynfekcję sprzętu i pojazdów, a także ścisłą kontrolę nad ruchem zwierząt. Dobre praktyki bioasekuracyjne ograniczają ryzyko wprowadzenia do gospodarstwa chorób zakaźnych.
Grypa ptaków
Grypa ptaków była kolejnym tematem omawianym podczas szkolenia. Choroba ta, wywoływana przez wirus grypy ptaków, jest groźna nie tylko dla drobiu, może też być zagrożeniem dla ludzi. Prowadzący zwrócili uwagę na konieczność monitorowania stad drobiu, a także na rolę służb weterynaryjnych w szybkim reagowaniu na przypadki zachorowań. W szczególności omawiano środki zapobiegawcze – stosowanie zasad bioasekuracji w hodowlach drobiu oraz środki ochrony osobistej, które mogą zmniejszyć ryzyko przeniesienia wirusa.
Afrykański pomór świń
Ostatnim poruszanym zagadnieniem był afrykański pomór świń (ASF) – choroba wirusowa mogąca prowadzić do masowych upadków zwierząt w gospodarstwach. Prelegenci podkreślili konieczność wprowadzenia systematycznych kontroli zdrowia świń oraz monitorowania stanu zdrowia i populacji dzików, które są rezerwuarem wirusa. I w tym przypadku kluczowe jest stosowanie zasad bioasekuracji, które chroni gospodarstwa hodowlane przed ASF. Należy do nich między innymi izolowanie nowych zwierząt, kontrolowanie transportu świń oraz zachowanie standardów higieny w pomieszczeniach hodowlanych.
Uczestnicy szkolenia nie tylko uzupełnili wiedzę na temat chorób zakaźnych, ale także dostali praktyczne wskazówki dotyczące bioasekuracji. Mieli także możliwość zadawania pytań na temat prewencji chorób zwierząt, monitorowania stanu zdrowia zwierząt oraz wprowadzania środków zaradczych, które chronią hodowców i społeczności przed epidemiami.
Przemysław Cieniuch DODR, TPR