Konferencja Europejski Nowy Zielony Ład – nowe wyzwania w polskim rolnictwie – produkcja roślinna

Dolnośląscy rolnicy i doradcy przyjechali 9 grudnia do Wrocławia, na konferencję Europejski Nowy Zielony Ład – nowe wyzwania w polskim rolnictwie – produkcja roślinna. Dobór odmian roślin bobowatych grubonasiennych i soi – Inicjatywa Białkowa COBORU. 

Podczas wydarzenia zorganizowanego przez Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego można było wysłuchać wykładów na temat zmian we Wspólnej Polityce Rolnej i ekoschematów, Inicjatywy Białkowej COBORU oraz zapobiegania wypadkom w rolnictwie. 

Konferencję otworzył Dyrektor DODR Marek Tarnacki, który powitał uczestników konferencji i prelegentów – Dyrektora Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Zybiszowie Marcina Włodarczyka, Kierownika Biura Płatności Bezpośrednich w Dolnośląskim Oddziale Regionalnym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Pawła Hawrylewicza, Sybillę Gancarek i Andrzeja Nowakowskiego z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Oddział Regionalny we Wrocławiu, oraz specjalistkę ds. badania wartości gospodarczej odmian roślin bobowatych grubonasiennych i soi Agnieszkę Osiecką z COBORU w Słupi Wielkiej.

WPR i ekoschematy

Paweł Hawrylewicz z Dolnośląskiego Oddziału Regionalnego ARIMR przedstawił zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej oraz wyjaśnił pojęcie ekoschematów. Ekoschematy to nowy rodzaj płatności bezpośrednich za realizację praktyk korzystnych dla środowiska, klimatu i dobrostanu zwierząt. Zostały one tak zaprojektowane, aby w jak największym stopniu realizować korzyści środowiskowe oraz zachęcić rolników do działań na rzecz środowiska i klimatu.

Inicjatywa Białkowa COBORU

Dyrektor SDOO w Zybiszowie Marcin Włodarczyk przedstawił koncepcję Inicjatywy Białkowej COBORU, która powstała w odpowiedzi na potrzebę zwiększenia powierzchni uprawy roślin bobowatych grubonasiennych i soi. Cel popularyzacji uprawy bobowatych to poprawa bilansu białkowego w kraju. W 2017 roku COBORU wprowadziło innowacje doświadczalne, dotyczące tradycyjnych, rodzimych roślin bobowatych grubonasiennych.

Agnieszka Osiecka przedstawiła informacje dotyczące realizacji Inicjatywy białkowej COBORU. Zaprezentowała również dane na temat przydatności różnych rejonów kraju do uprawy określonych gatunków bobowatych. Aby przetestować przydatność odmian tych roślin do uprawy w lokalnych warunkach, przeprowadza się liczne doświadczenia polowe, z możliwie dużymi zestawami odmian. Dzięki takim działaniom można sprawdzić potencjał plonowania oraz wpływ różnych warunków środowiskowych na rośliny.

Bezpieczeństwo i konkurs

Sybilla Gancarek i Andrzej Nowakowski z Oddziału Regionalnego KRUS we Wrocławiu mówili o zapobieganiu wypadkom w rolnictwie. Przedstawili też dane dotyczące najczęstszych powodów wypadków na Dolnym Śląsku. Po wykładzie rolnicy wzięli udział w konkursie, w którym można było wygrać atrakcyjne nagrody wspomagające bezpieczną pracę w gospodarstwie.

Wykłady zakończyły się dyskusją i pytaniami rolników. Na zakończenie konferencji firmy nasienne –Poznańska Hodowla Roślin, Danko i Saatbau Polska przedstawiły swoją ofertę odmian.

Maria Semenowicz DODR