Dzień Sołtysa i konferencja DODR

Kilkuset dolnośląskich sołtysów przyjechało w sobotę 11 marca do Trzebnicy, na Dzień Sołtysa, organizowany przez Poseł Agnieszkę Soin pod honorowym patronatem Marszałek Sejmu Elżbiety Witek.

Wśród gości nie zabrakło Europoseł z Dolnego Śląska i Opolszczyzny Anny Zalewskiej, Burmistrza Gminy Trzebnica Marka Długozimy, Zastępców Dyrektora Dolnośląskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Zygmunta Skiby i Jolanty Szczuraszek, Dyrektor Oddziału Regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego we Wrocławiu Ewy Pawelec, Starosty Powiatu Wrocławskiego Romana Potockiego, radnego Powiatu Wrocławskiego Wiesława Zająca czy Burmistrza Siechnic Milana Ušáka. W spotkaniu wziął udział Dyrektor Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Marek Tarnacki i Zastępca Dyrektora DODR Andrzej Znamirowski.

Sołtys to jedna z najstarszych funkcji społecznych w naszym kraju, której misją jest dbanie o zbiorowe potrzeby mieszkańców sołectw. Uroczystości w Trzebnicy były okazją do wręczenia honorowych odznak „Zasłużony dla rolnictwa”, przyznanych dwudziestu dwóm dolnośląskim sołtysom. Odznaki są przyznawane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, za osiągnięcia w dziedzinie rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych.

Uroczystościom towarzyszyła konferencja Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, podczas której Dyrektor DODR Marek Tarnacki zaprezentował działania Ośrodka zaplanowane na 2023 rok. 

Dyrektor Marek Tarnacki mówił o najważniejszych wydarzeniach organizowanych przez DODR w tym roku, czyli XXVII Regionalnej Wystawie Zwierząt Hodowlanych Wrocław 2023, XLIII Dniach Otwartych Doradztwa Rolniczego, X Dolnośląskim Dniu Pszczelarza, Wielkim SER-wowaniu połączonym z V Targiem Sera, czy Dniach Pola w Zybiszowie, Krościnie Małej i Tomaszowie Bolesławieckim.

Co dwa tygodnie, na terenie zielonym DODR, we Wrocławiu odbywa się Dolnośląski Targ Rolny, na którym można kupić przetwory, kiszonki, miody, owoce i warzywa, a także wyroby rękodzieła. Rolnicy sprzedają tu produkty wysokiej jakości bezpośrednio klientom. Targ działa już czwarty rok, ma grono stałych klientów. W styczniu tego roku uruchomiono wiatę sprzedażową.

Ośrodek zaprasza w 2023 roku do winnicy założonej na terenie DODR, na serię czterech jednodniowych warsztatów „Rok w winnicy”. Pierwsze warsztaty odbyły się w marcu, kolejne są planowane na czerwiec, wrzesień i listopad. Winnica jest platformą współpracy doradców z producentami wina z regionu. DODR realizuje także liczne projekty i zadania zlecone. 

Goście Dnia Sołtysa w Trzebnicy odwiedzali stoisko informacyjno-promocyjne DODR, na którym zaprezentowano publikacje, a także mogli skorzystać z porad w zakresie rozwoju obszarów wiejskich.