Dożynki Jasnogórskie

W ostatni weekend na Jasnej Górze odbyło się ogólnopolskie święto dziękczynienia za plony. W Dożynkach Jasnogórskich kończących Pielgrzymkę Rolników udział wziął prezydent Andrzej Duda Wicepremier, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk, przedstawiciele instytucji i organizacji rolniczych oraz wielu rolników z całej Polski. W wydarzeniu uczestniczyli także przedstawiciele Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Marek Tarnacki Dyrektor DODR i jego zastępca Andrzej Znamirowski.

Prezydent Andrzej Duda w czasie dożynek podziękował rolnikom za zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego. Zapewniał, że polski rząd będzie podejmował działania wspierające rolników, rozwój gospodarstw i produkcję żywności. Podkreślał zrozumienie znaczenia pracy polskiego rolnika dla całego społeczeństwa. 

Minister Kowalczyk podkreślał jak ciężką pracę wykonują rolnicy. Zaznaczył, że to misja i powołanie. Zwrócił uwagę na fakt, iż rolnictwo jest ważną dziedziną gospodarki, mierzoną nie tylko wartościami ekonomicznym – obok bezpieczeństwa militarnego czy energetycznego stoi bezpieczeństwo żywnościowe. Wicepremier, podobnie jak Prezydent, zachęcał do korzystania z adresowanych do rolników unijnych programów. Zapewniał też że polski rząd nie jest bierny i zapowiedział dalsze rozwiązania łagodzące kryzys nawozowy. 

Dożynkom towarzyszyła Krajowa Wystawa Rolnicza. W czasie wystawy zaprezentowano m.in. stoiska targowe i wystawiennicze: Targi Pszczelarskie, Wystawę Przedsiębiorczości i Maszyn Rolniczych, Kiermasz Kwiatów i Krzewów Ozdobnych. Odbyła się również Wystawa Zwierząt Hodowlanych.

Fot. Facebook i Twitter MRiRW