AGROLIGA 2015. Wicemistrzowie z Dolnego Śląska

Od 2006 roku jest to już szósty tytuł Wicemistrza Krajowego przyznany dolnośląskim rolnikom. Laureatem krajowym reprezentującym nasze województwo w kategorii firmy jest producent maszyn i narzędzi rolniczych, specjalizujący się w produkcji opryskiwaczy polowych i agregatów uprawowo-siewnych Skotarek Produkcja Maszyn Rolniczych i Części Jerzy Skotarek z Góry.

We wtorek 14 czerwca w Warszawie odbył się Finał Krajowy konkursu AgroLiga 2015. Pierwsza część przeprowadzona została tradycyjnie w gmachu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki wręczył laureatom konkursu listy gratulacyjne Ministra Rolnictwa oraz Honorowe Odznaki Zasłużony dla Rolnictwa.

Laureaci na Gali

W uroczystości wzięła udział Zastępca Dyrektora Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu Bożena Maziarska, która przekazała Sylwii i Krzysztofowi Ostrowskim gratulacje od Dyrektora DODR i wręczyła okolicznościowy grawerton. Po południu, w ogrodach Pałacu Prezydenckiego rozpoczęła się Gala AgroLigi 2015. Wszyscy Laureaci krajowego konkursu AgroLigi 2015 otrzymali z rąk Prezydenta RP imienne listy gratulacyjne, a także puchary oraz dyplomy od Ministra rolnictwa oraz Prezesów ARiMR i ARR. Galę uświetniały ją występy orkiestry dętej oraz stoiska promocyjno-degustacyjne, na których laureaci prezentowali swoje wyroby.

Zdaniem prezydenta RP Andrzeja Dudy rolnictwo jako specyficzna branża produkcji, specyficzny rodzaj przedsiębiorczości, który potrzebuje cały czas wsparcia ze strony państwa. ‒ Produkcja rolna, ten ogromny polski rynek, to także kwestia naszego bezpieczeństwa, podstawowego, egzystencjonalnego, bezpieczeństwa żywieniowego i można śmiało powiedzieć, że to państwo jesteście tego bezpieczeństwa strażnikami‒ powiedział prezydent zwracając się do tegorocznych laureatów AgroLigi.

Mistrzowie hodują i uprawiają

Wicemistrzowie z Dolnego Śląska, Sylwia i Krzysztof Ostrowscy prowadzą gospodarstwo rolne Marianówek o powierzchni 270 ha, położone we wsi Dobrocin w powiecie dzierżoniowskim. Prowadzona w gospodarstwie produkcja roślinna jest tradycyjnie połączona z produkcją zwierzęcą. Towarową produkcję roślinną stanowią zboża, kukurydza i rzepak, natomiast produkcja zwierzęca to hodowla 120 sztuk bydła rasy Limousine, tucz 60 sztuk trzody chlewnej, stado 90 owiec oraz 8 koni.

Młode bydło opasowe w wadze ok. 300 kg jest sprzedawane do Włoch i Grecji. Bazę paszową dla zwierząt hodowlanych stanowią własne zboża oraz użytki zielone. Gospodarstwo jest wyposażone w nowoczesne maszyny do wykonywania prac polowych i zabiegów agrotechnicznych uprawianych roślin. W gospodarstwie realizowany jest pakiet „rolnictwo zrównoważone”, w ramach programu rolnośrodowiskowego.

Dzięki stosowaniu nowoczesnych technologii produkcji uzyskiwane są wysokie plony, które wynoszą dla pszenicy 70 dt/ha, rzepaku 40 t/ha, jęczmienia ozimego 65 dt/ha oraz ziarna kukurydzy 120 dt/ha. Rolnicy posiadają własną suszarnię do zbóż wraz z zapleczem magazynowym do przechowywania płodów rolnych.

Agroturystyka i unijne fundusze

Korzystając z funduszy pomocowych UE przebudowali oborę i kupili agregat uprawowo-siewny. Pan Krzysztof świadczy innym gospodarstwom maszynowe usługi rolnicze.

W 2014 roku gospodarstwo Państwa Ostrowskich zajęło I miejsce w wojewódzkim konkursie Odnowy wsi w kategorii Najpiękniejsza zagroda, a w tym roku III miejsce w regionalnym etapie konkursu KRUS Bezpieczne Gospodarstwo Rolne.

Dodatkowym źródłem dochodu jest prowadzona przez panią Sylwię działalność agroturystyczna, wykorzystująca atrakcyjne położenie siedliska. Gospodarstwo Marianówek jest członkiem Stowarzyszenia Agroturystycznego Kraina Sudecka, należy także do sieci zagród edukacyjnych. Sylwia i Krzysztof Ostrowscy działają w Stowarzyszeniu Odnowy Wsi Dobrocin i LGD Ślężanie. Pan Krzysztof jest również członkiem Rady Powiatowej DIR oraz OSP w Piławie Górnej.

Promocja najlepszych

Konkurs AgroLiga wyłania i promuje najlepszych polskich rolników oraz najlepsze firmy z branży rolno-spożywczej. Wyboru Mistrzów Krajowych AgroLigi dokonuje Kapituła złożona z laureatów wszystkich wcześniejszych kategorii konkursu i przedstawicieli organizatorów krajowej edycji konkursu.

Organizatorzy stwierdzili, że w tym roku wybór mistrza AgroLigi był bardzo trudny, dlatego jurorzy wybrali nie jednego, a dwóch mistrzów w kategorii rolnictwo i jednego w kategorii firmy.

Mistrzami krajowymi AgroLigi 2015 zostali:

w kategorii Rolnicy

  • Anna i Sylwester Jaszczołtowie ze wsi Jaszczołty w woj. podlaskim
  • Sylwia i Zdzisław Wawrzyńczykowie z Nowego Miasteczka w woj. lubuskim

w kategorii Firmy

  • Janusz Dramiński, Prezes Dramiński S.A. z Olsztyna

Krajowy konkurs Agroliga jest organizowany przez Redakcję Audycji Programu 1 TVP S.A. we współpracy ze Stowarzyszeniem AgroBiznesKlub Rolnych, zaś w regionach przez Wojewódzkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego.

Ryszard Targosz DODR we Wrocławiu