Zmiana przepisów dotyczących terminów stosowania nawozów azotowych

Zgodnie z wchodzącym 8 lutego w życie Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 31 stycznia 2023 r. w sprawie „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu” (Dziennik Ustaw – rok 2023 poz. 244), dopuszczono stosowanie nawozów azotowych w gospodarstwach już w lutym. Dotyczy to roślin zasianych jesienią, upraw trwałych, upraw wieloletnich i trwałych użytków zielonych pod warunkiem, że średnia dobowa temperatura powietrza przekroczy próg 3 °C. W przypadku pozostałych upraw progiem jest – 5 °C. 

Przejście przez próg oznacza osiągnięcie średniej dobowej temperatury na określonym poziomie przez pięć następujących po sobie dni. Instytucją odpowiedzialną za określenie tej daty jest Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy. Wykazy powiatów, w których temperatury umożliwiające stosowanie nawozów azotowych zostały osiągnięte, będą publikowane codziennie, od pierwszego do ostatniego dnia lutego, na stronie internetowej IMGW–PIB.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem, w gospodarstwach zlokalizowanych na terenie dwóch lub więcej powiatów, terminem rozpoczęcia nawożenia będzie ten, dla powiatu, w którym znajduje się większość gruntów gospodarstwa. 

Mimo zmiany przepisów, rolnicy nie mogą jeszcze wyjechać na pola z nawozami azotowymi, z powodu warunków atmosferycznych. Wysiew azotu przy tak niskich temperaturach powietrza jest nie tylko zabroniony prawem, ale także nieuzasadniony z punktu widzenia ekonomii i ochrony środowiska. Wysiany azot nie zostałby wykorzystany przez rośliny. 

Amelia Prorok, DODR, PZDR Trzebnica