Zgłaszanie strat po przymrozkach
Sadownicy powinni poinformować ARiMR o wystąpieniu przymrozków wiosennych, jeśli ich skutki uniemożliwiają wywiązanie się ze zobowiązań wobec Agencji. Chodzi o zobowiązania w ramach:
- Inwestycji w gospodarstwach rolnych zwiększających konkurencyjność (obszary B, C i D),
- Rozwoju małych gospodarstw,
- Premii dla młodych rolników,
- Restrukturyzacji małych gospodarstw,
- Modernizacji gospodarstw rolnych (obszar D).
Termin na złożenie oświadczenia o wystąpieniu siły wyższej lub nadzwyczajnych okoliczności, które zawiera opis sprawy, uzasadnienie oraz niezbędne dokumenty, to 15 dni roboczych od daty pozwalającej na poinformowanie o zdarzeniu.
W przypadku rolników korzystających ze wsparcia z Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, zgłoszenia są przyjmowane za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych – należy użyć funkcji „Wyślij korespondencję”.
Natomiast korzystający z dofinansowania w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 mogą dostarczać dokumenty do placówek ARiMR, pocztą lub przez e-Doręczenia.