Wspólna Polityka Rolna 2023-2027 II filar – jakie działania

W Planie Strategicznym dla WPR 2023-2027 znajdują się znane z PROW 2014-2020 działania dotyczące rozwoju obszarów wiejskich (tak zwany II filar WPR). W ramach II filaru WPR planowane są interwencje o charakterze inwestycyjnym, współpracy i transferu wiedzy oraz cyfryzacji. Z tego filaru przewiduje się też wypłatę płatności ekologicznych oraz płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub szczególnymi ograniczeniami tzw. ONW.

Na działania z II filaru przewidziano 7 799 mln euro (36 204 mln zł), z tego z budżetu środków europejskich 4,7 mld euro (21,5 mld zł), z budżetu państwa – 3,22 mld euro (14,72 mld zł).

Działania inwestycyjne

Wśród działań inwestycyjnych przewidziano m.in. wsparcie na inwestycje poprawiające dobrostan bydła i świń, inwestycje w gospodarstwach rolnych w zakresie OZE i poprawy efektywności energetycznej, inwestycje zapobiegające rozprzestrzenianiu się ASF oraz inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu. Będzie także wsparcie w formie dotacji oraz instrumentów finansowych na inwestycje w gospodarstwach rolnych, zwiększające konkurencyjność. Zaplanowane są też działania zbliżone do obecnej modernizacji i restrukturyzacji gospodarstw rolnych oraz premie dla młodych rolników.

Działania powiązane ze środowiskiem

Wśród działań powiązanych ze środowiskiem znalazły się – ochrona cennych siedlisk i zagrożonych gatunków na obszarach Natura 2000 oraz poza tymi obszarami, rolnictwo ekologiczne, ekstensywne użytkowanie łąk i pastwisk na obszarach Natura 2000, zachowanie sadów tradycyjnych odmian drzew owocowych, zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych roślin oraz zwierząt w rolnictwie, a także bioróżnorodność na gruntach ornych.

Przewidziano także dotacje na działania związane z zalesianiem i tworzeniem zadrzewień śródpolnych oraz rozwojem usług na rzecz rolnictwa i leśnictwa.

Grupy producentów, marketing, systemy jakości

Utrzymano pomoc na tworzenie i rozwój organizacji producentów i grup producentów rolnych oraz marketing i rozwój współpracy dotyczący żywności wytwarzanej w ramach systemów jakości.

W Planie Strategicznym przewiduje się kontynuowanie dopłat do składek ubezpieczenia zwierząt gospodarskich oraz dofinansowanie funduszy wzajemnościowych – to nowy element wsparcia.

źródła:
Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027
Anna Kuriata-Rajska, DODR