Krajowy Wicemistrz Agroligi 2013

Sukcesem Dolnego Śląska zakończyła się XXI edycja Ogólnopolskiego Konkursu AgroLiga. Tytuł Wicemistrza Krajowego w kategorii rolnicy zdobyli Halina i Zbigniew Kądziołkowie, prowadzący ponad 300-hektarowe gospodarstwo o profilu roślinnym w Krajowie w gminie Krotoszyce, w powiecie legnickim.

To jest już czwarte tego typu osiągnięcie zdobyte przez dolnośląskich rolników w okresie ostatnich 6 lat. We wtorek 1 kwietnia, w Ogrodach Pałacu Prezydenckiego w Warszawie odbyła się uroczysta Gala AgroLigi 2013 z udziałem Prezydenta RP, w której uczestniczyli laureaci i organizatorzy tego ogólnopolskiego konkursu oraz przedstawiciele sektora gospodarki żywnościowej. Wcześniej miało miejsce także uroczyste spotkanie w gmachu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju wsi, na którym laureatom zostały wręczone odznaki honorowe „Zasłużony dla Rolnictwa”.

W uroczystości, wzięli udział Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Dariusz Młotkiewicz, a także Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Kazimierz Plocke oraz prezesi Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Andrzejem Grossem i Agencji Rynku Rolnego Lucjan Zwolak. Mistrzami Krajowymi AgroLigi 2013 w kategorii rolnicy zostali Monika i Tomasz Bankiewicz, prowadzący 36 hektarowe gospodarstwo ogrodnicze w miejscowości Komorów koło Przysuchy, zajmujący się także szkółkarstwem oraz tłoczeniem soków. Tytuł Mistrza Krajowego w kategorii firmy zdobyły Mazurskie Miody - rodzinna firma Bogdana Piaseckiego zatrudniająca 43 osoby. Produkująca m.in. miody pitne. Miody te są eksportowane głównie do krajów UE, ale tak że do Stanów Zjednoczonych i Izraela.

Krajowy konkurs Agroliga organizowany jest na szczeblu krajowym - przez Redakcję Audycji Programu 1 TVP S.A. we współpracy ze Stowarzyszeniem AgroBiznesKlub Rolnych, zaś w regionach przez Wojewódzkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego.

Ryszard Targosz DODR we Wrocławiu

Zdjęcia Jan Rewers DODR we Wrocławiu