Główny Inspektorat Weterynarii: Polska wolna od ptasiej grypy. Ruszy eksport drobiu?

Polska jest wolna od ptasiej grypy, minęły bowiem trzy miesiące od wystąpienia ostatniego przypadku tej choroby w naszym kraju ‒ powiedział PAP w piątek wiceszef Głównego Inspektoratu Weterynarii Krzysztof Jażdżewski. Import polskiego drobiu może być wznowiony. Główny Inspektorat Sanitarny liczy na wznowienie importu polskiego drobiu.

Polska czeka na decyzje krajów, które wstrzymały import polskiego drobiu

Zaznaczył, że nie stanie się to jednak automatycznie. Od danego kraju zależy bowiem, kiedy wznowi import. Zaznaczył, że Główny Inspektorat Weterynarii zwrócił się do wszystkich państw, które wprowadziły restrykcje związane z grypą ptaków (zakazały importu) z wnioskiem o ich zniesienie.

Eksport mięsa drobiowego z Polski nie może być prowadzony do Armenii, Chin, Rosji, Japonii, Korei, RPA, Tajlandii oraz Tajwanu.

Zdaniem Krzysztofa Jażdżewskiego, zastępcy Głównego Lekarza Weterynarii kraje będą stopniowo otwierać swoje rynki, ale nie należy oczekiwać, że to się stanie w ciągu najbliższych dni.

 

Od 2016 roku kraje pozaunijne wstrzymały import polskiego mięsa drobiowego

Po wykryciu wirusa pod koniec 2016 r. kraje pozaunijne wstrzymały import drobiu z naszego kraju. W opinii Krajowej Rady Drobiarskiej jest to dotkliwe, choć Polska głównie eksportuje drób do Unii Europejskiej (ok. 75%).

Na podstawie uzgodnionych weterynaryjnych świadectw zdrowia, obecnie możliwy jest eksport mięsa drobiowego m.in. do: Albanii, Algierii (produkty mięsne), Azerbejdżanu, Białorusi (poza województwami, gdzie wystąpiły ogniska wirusa ptasiej grypy HPAI), Egiptu, Gruzji, Hongkongu (poza powiatami, gdzie wystąpiły ogniska HPAI), Jordanii, Kazachstanu, Kirgistanu, Kuby, Libanu, Macedonii, Mołdawii (poza województwami, gdzie wystąpiły ogniska HPAI), Mongolii, Serbii, Tadżykistanu, Ukrainy, Uzbekistanu, Wietnamu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich ‒ poinformował w komunikacie Główny Lekarz Weterynarii.

Pierwszy przypadek grypy ptaków stwierdzono u dzikich kaczek na jeziorze Dąbie koło Szczecina na początku listopada ubiegłego roku. Kilka dni później wirus przedostał się do hodowli gęsi w Deszcznie (woj. lubuskie), gdzie były utrzymywane gęsi.

Wirusa grypy ptaków wykryto w połowie województw, najwięcej w woj. lubuskim, gdzie zutylizowano ponad 1 mln sztuk drobiu, głównie indyków, kaczek i gęsi. Ostatnie, 65 ognisko grypy ptaków u drobiu wykryto 16 marca. Wystąpiło ono w gospodarstwie w gminie Skawina (powiat krakowski, województwo małopolskie).

Według ekspertów w sezonie 2016/2017 grypa ptaków była spowodowana przelotami dzikich ptaków. Choroba ta może się ponownie pojawić na jesieni, gdy ptaki będą wracać.

W Europie na szerszą skalę wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków H5N8 pojawił się w listopadzie 2016 r. Wiele państw europejskich zgłosiło obecność wirusa HPAI/H5N8 u drobiu, m.in. Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Dania, Francja, Grecja, Holandia, Macedonia, Niemcy, Polska, Rosja, Serbia, Słowacja, Szwecja, Ukraina, Węgry, Wielka Brytania.

Źródło: PAP