Nasz miesięcznik

Wydawnictwa do pobrania

Katalog agroturystyczny

 

Zagrody Edukacyjne

 

 

Aktualności, Zapowiedzi

Czerwcowa narada doradców
Zmodyfikowano: 19.06.2020

O kończącej się kampanii wnioskowej 2020, naborach wniosków z działań PROW 2014-2020, pomocy rolnikom w sprzedaży bezpośredniej produktów na Dolnośląskim Targu Rolnym i wirtualnie na Dolnośląskim e-bazarku oraz aplikacji suszowej, rozmawiali doradcy z DODR, 1 czerwca, podczas narady w formie wideokonferencji.

Prowadzący spotkanie Dyrektor DODR Marek Tarnacki podsumował zakres pomocy, udzielonej rolnikom przez doradców w czasie kończącej się w połowie czerwca kampanii wnioskowej. Doradcy pomagają producentom rolnym także w wypełnianiu wniosków na działania w ramach PROW 2014-2020, jak Modernizacja gospodarstw rolnych, Młody rolnik, Nawadnianie czy Płatności dobrostanowe.

Na stronie internetowej Ośrodka powstał Dolnośląski e-bazarek. ‒ To ogólnopolska aplikacja do sprzedaży produktów rolnych – mówi dyrektor DODR Marek Tarnacki. – Zachęcam rolników, aby się tam rejestrowali ze swoimi produktami.

E-bazarek to platforma dla producentów żywności ‒ w szczególności producentów truskawek, ale nie tylko, kół gospodyń wiejskich, twórców rękodzieła czy firm zajmujących się dystrybucją maszyn rolniczych. Na Dolnym Śląsku rolnicy mogą rejestrować swoją ofertę w internetowej bazie od połowy kwietnia. Narzędzie służy rolnikom do bezpłatnej promocji i sprzedaży bezpośredniej ich produktów.

Dolnośląski Targ Rolny to kolejne przedsięwzięcie pomagające producentom rolnym w sprzedaży bezpośredniej. Targ jest organizowany cyklicznie, we Wrocławiu. To projekt w ramach Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i obszarach wiejskich (SIR) dla województwa dolnośląskiego. Pierwsze dwie edycje – 30 maja i 13 czerwca cieszyły się dużym zainteresowaniem i sprzedających, i kupujących lokalną żywność wysokiej jakości. Zapraszamy na kolejną edycję Targu ‒ 25 lipca.

Powiatowe Zespoły Doradztwa Rolniczego organizują pierwsze zdalne szkolenia, a na stronie internetowej www.dodr.pl, w zakładce „wydawnictwa do pobrania” można znaleźć wszystkie ulotki i broszury wydawane przez Ośrodek, oferujemy także cyfrową prenumeratę miesięcznika TDRR. Zachęcamy rolników ‒ odbiorców usług DODR do zgłaszania się do Powiatowych Zespołów Doradztwa Rolniczego i rejestrowania gospodarstw w bazie klientów.

W tym roku wniosek o oszacowanie szkód suszowych będzie można składać wyłącznie przez internet. Zasady jej działania przedstawił Zastępca Dyrektora DODR Andrzej Znamirowski.

‒ Aplikacja pozwoli odciążyć komisje gminne szacujące straty. Będzie ona powiązana z systemem monitorowania suszy IUNG oraz z wnioskami o dopłaty obszarowe, złożonymi do ARiMR. Za pomocą aplikacji rolnik złoży wniosek o oszacowanie szkody, następnie wygeneruje protokół, który zostanie wysłany do wojewody w celu zatwierdzenia.

Można z niej skorzystać wyłącznie za pomocą Profilu Zaufanego na dwa sposoby ‒ bezpośrednio przez stronę internetową Profilu Zaufanego lub za pomocą potwierdzenia przez bankowość elektroniczną. Rolnicy, którzy nie mają jeszcze Profilu Zaufanego, będą mogli skorzystać z pomocy doradców, którzy wytłumaczą, jak go założyć.

Red.

Galeria zdjęć