Nasz miesięcznik

Wydawnictwa

Katalog agroturystyczny

 

Zagrody Edukacyjne

 

 

Aktualności, Zapowiedzi

Zmiany w zasadach przewozu paliwa rolniczego powyżej 500 litrów
Zmodyfikowano: 20.04.2017

W praktyce nowe regulacje oznaczają, że jeśli rolnik kupuje hurtowo np. 1000 litrów oleju napędowego, wówczas przewóz takiego paliwa musi zostać zgłoszony za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych. W przypadku odebrania towaru, czyli paliwa, jest tylko jeden dzień roboczy na uzupełnienie informacji o odbiorze w PUESC.

Jednak w ustawie także zostało ustalone, że obowiązek zgłoszenia zakupu paliwa dotyczy produktów o masie powyżej 500 kg lub 500 litrów. Zatem jeśli na podwórko gospodarza podjęcie cysterna z zamówionymi przez niego 450 litrami oleju napędowego, wówczas rolnik nie musi martwić się o zgłoszenie.

Jednorazowo można przewieźć także więcej olejów smarowych, ale muszą one być w opakowaniach jednostkowych nie większych niż 11 litrów.

Za złamanie nowych przepisów grożą dość dotkliwe kary. Dokładnie od 1 maja administracja celno-skarbowa otrzyma uprawnienia do nakładanie kar za wykroczenia w dostarczaniu towarów objętych akcyzą, w tym paliw. Ustawa mówi, że kara może wynieść do 46% wartości netto zakupionego towaru, jednak nie mniej niż 20 tys. zł.

Wprowadzony system monitorowania ma m.in. uszczelnić obrót paliwami i sprawić, że do Skarbu Państwa będzie trafiać więcej środków z VAT i akcyzy.

Źródło: tygodnik-rolniczy.pl

Stanisław Leń DODR