Nasz miesięcznik

Wydawnictwa do pobrania

Katalog agroturystyczny

 

Zagrody Edukacyjne

 

 

Aktualności, Zapowiedzi

ASF znów w chlewniach na Dolnym Śląsku
Zmodyfikowano: 04.07.2022

Po ponad półrocznej przerwie ASF wrócił do dolnośląskich chlewni. W piątek 1 lipca potwierdzone zostały dwa ogniska tej choroby. Jedno w gospodarstwie w miejscowości Siedliska, w gminie Miłkowice, w powiecie legnickim, w którym utrzymywane było 100 świń (30 loch, 68 tuczników i 2 knury). Drugie – w Siodłkowicach w gminie Wołów, w powiecie wołowskim. W tym gospodarstwie utrzymywano 20 świń (2 lochy, 7 warchlaków i 11 tuczników). Gospodarstwa znajdowały się na obszarze objętym ograniczeniami II, wymienionym w załączniku do Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (RWK) 2021/605. W obu chlewniach, w których wykryto ogniska ASF, Inspekcja Weterynaryjna wdraża środki związane z likwidacją choroby, zgodnie z procedurami, w tym m.in. zabicie i utylizację świń, oczyszczanie i dezynfekcję oraz wyznaczanie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego.

Potwierdzone dolnośląskie przypadki to 6. i 7. ognisko w naszym kraju, w tym roku. Poprzednie wykryto w województwie wielkopolskim (3 ogniska), warmińsko-mazurskim (1 ognisko) i lubuskim (1 ognisko).

Rozprzestrzenianiu się wirusa sprzyjają żniwa ze względu na częstsze wizyty rolników na polach i związane z tym wzrastające ryzyko zawleczenia wirusa z pól do chlewni. Mimo natłoku obowiązków rolnicy nie mogą zapominać o przestrzeganiu zasad bioasekuracji.

Pobierz ulotkę ASF - zasady bioasekuracji (PDF - 481 kB)

dr inż. Amelia Prorok, PZDR Trzebnica