Warsztaty - Przydomowe winnice jako sposób na dodatkowe dochody małych gospodarstw – Zbiór winogron a jakość owoców i wina

We wtorek 10 września, w winnicy edukacyjnej Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, we Wrocławiu odbyły się kolejne warsztaty z cyklu „Przydomowe winnice jako sposób na dodatkowe dochody małych gospodarstw” – „Zbiór winogron a jakość owoców i wina”.

Spotkanie otworzyła dyrektor DODR Katarzyna Jarczewska. W warsztatach wzięli udział właściciele i pracownicy winnic, początkujący winiarze, rolnicy, mieszkańcy obszarów wiejskich, właściciele gospodarstw agroturystycznych, przedstawiciele doradztwa rolniczego, osoby zainteresowane podejmowaniem i rozwojem przedsiębiorczości na obszarach wiejskich, a także wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań związanych z winiarstwem.

Warsztaty przeprowadziła kierownik Katedry Ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu dr Marta Czaplicka. Mówiła o technologii uprawy winorośli i czynnikach wpływających na jakość wina. Uczestnicy spotkania oceniali dojrzałość chemiczną, aromatyczną, fizjologiczną i technologiczną owoców, za pomocą przyrządów winiarskich. Zmierzyli m.in. zawartość cukru, pH i kwasowość ogólną. Taka analiza musi być wykonana bezpośrednio po zbiorze.

Z kolei przed zbiorem ważna jest organoleptyczna ocena winogron. W ten sposób ocenimy ich dojrzałość (podatność na zgniatanie, podatność na odszypułkowywanie, kolor jagody, skórki i nasion). Termin zbioru owoców wpływa na jakość uzyskiwanego z nich wina. Omówione zostały także narzędzia i sprzęt winiarski, potrzebny do produkcji wina (m.in. różne rodzaje pras).

W części praktycznej uczestnicy warsztatów przeprowadzili zbiory odmian Solaris, Rondo i Regent w edukacyjnej winnicy DODR oraz tłoczyli z nich sok. Nie zabrakło wymiany doświadczeń, dyskusji i dzielenia się doświadczeniami dotyczącymi produkcji wina.

Agnieszka Krzeszewska, Katarzyna Cymbała DODR
Dział Rozwoju Obszarów Wiejskich