Tradycyjne Stoły Wielkanocne, Palmy i Pisanki - Relacja

Ponownie na tydzień przed świętami Pasaż Grunwaldzki we Wrocławiu zachwycił kulinarną mozaiką potraw i wielkanocnych dekoracji, a wszystko to za sprawą 26 Kół Gospodyń Wiejskich z Dolnego Śląska prezentujących „Tradycyjne Stoły Wielkanocne, Palmy i Pisanki”. Impreza zorganizowana w sobotę 28 marca przez Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Regionalne Związki Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych była doskonałą okazją do poznania bogactwa i różnorodności smaków naszego regionu, który nie przez przypadek nazywany jest kulinarnym kociołkiem. Maciej Sanetra, dyrektor Pasażu Grunwaldzkiego, Ewa Mańkowska, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego, Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Ryszard Czerwiński, Dyrektor Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu oraz Józef Kupny Arcybiskup Metropolita Wrocławski uroczyście powitali uczestników i gości zaproszonych.

Podczas tegorocznych Prezentacji panie z Kół Gospodyń  Wiejskich przygotowały wspaniałe tradycyjne potrawy wielkanocne. Na barwnie udekorowanych stołach nie mogło zabraknąć żuru z białą kiełbasą, smażeniny, paschy, mazurków, keksów, swojskich wędlin i pieczonych mięs oraz pisanek i baranków z ciasta chlebowego lub z masła. Odwiedzający w tym dniu Pasaż Grunwaldzki mogli skosztować wyśmienitych potraw, podziwiać kunszt konkursowych palm i pisanek oraz wysłuchać i obejrzeć występy czterech zespołów folklorystycznych, które uświetniły imprezę zaprezentowanymi na scenie różnorodnymi repertuarami: „Wrzos” z Chociemyśli, „Marysieńki” z Radostowa Dolnego, „Jarzębina” ze Skorzynic oraz „Radośni” z Wróblowic. Swoje prace prezentowała Szkoła Podstawowa z Bożkowa, laureat konkursu na „Najładniejszą kartkę wielkanocną” przyznaną  przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi podczas XVIII Spotkań Tradycji Wielkanocnych Ziemi Kłodzkiej.

Podczas prezentacji Komisja Konkursowa oceniała zgłoszone do konkursu „Najpiękniejsze palmy oraz pisanki wielkanocne”. Konkurencja była spora, spośród zgłoszonych do wojewódzkiego konkursu 19 pisanek oraz 21 palm nagrodzono po trzy w każdej kategorii.

Laureaci wojewódzkiego konkursu w kategorii „Najpiękniejsza palma wielkanocna”: 

I miejsce – KGW Dębina, powiat oławski,

II miejsce – KGW w Nowym Kościele, powiat złotoryjski,

II miejsce – KGW Wróblowice, powiat średzki,

Laureaci wojewódzkiego konkursu w kategorii „Najpiękniejsza pisanka wielkanocna”: 

I miejsce – KGW w Jaroszowie, powiat świdnicki,

II miejsce – KGW Przychowa, powiat lubiński,

III miejsce – KGW w Burkatowie, powiat świdnicki.

Na zakończenie Ewa Mańkowska, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego,  Ryszard Czerwiński, Dyrektor Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu, Tadeusz Samborski, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego oraz Maciej Sanetra, Dyrektor Pasażu Grunwaldzkiego wręczyli laureatom konkursu obu kategorii nagrody rzeczowe i dyplomy. Ponadto uczestniczące w Prezentacjach Koła otrzymały dyplomy za uczestnictwo oraz upominki.

W Prezentacjach wojewódzkich „Tradycyjnych Stołów Wielkanocnych, Palm i Pisanek” w Pasażu Grunwaldzkim we Wrocławiu wzięły udział następujące Koła Gospodyń Wiejskich:

KGW Borów, KGW Dębina, KGW Dobroszyce, KGW „Pokolenie”, KGW Wróblowice, KGW Godzikowice, KGW Siedlec, KGW Białawy Małe, KGW „Jodłóweczki”, KGW w Burkatowie, KGW w Kłaczynie , KGW w Woliborzu , KGW w Braszowicach, KGW w Jaroszowie, KGW Przychowa, KGW Chocianowiec, KGW Chociemyśl, KGW w Przybyłowicach, KGW Osiecznica, KGW Żeliszów, KGW Jarzębina, KGW w Rybnicy, KGW Mysłakowice, KGW Radostów Dolny, KGW Markocice, KGW w Nowym Kościele