Ostatni taki Jubileusz 150-lecia istnienia Kół Gospodyń Wiejskich, 14 sierpnia, Żeliszów

Koło Gospodyń Wiejskich to najstarsza organizacja kobieca, której rodowód sięga 1877 roku. Właśnie wtedy Filipina Płaskowicka założyła we wsi Janowice pierwszą tego typu grupę.  W niedzielę 14 sierpnia na terenie boiska sportowego w Żeliszowie odbyła się czwarta i jednocześnie ostatnia impreza z okazji Obchodów 150-lecia istnienia Kół Gospodyń Wiejskich.

Organizatorami obchodów 150-lecia KGW byli Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Regionalny Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Jeleniej Górze, Regionalny Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Legnicy, Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu oraz Urząd Gminy w Bolesławcu.

Gości powitał prezes Regionalnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Jeleniej Górze Ryszard Kucharski,  prezes Regionalnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Legnicy Radosław Zysnarski, Wójt Gminy Bolesławiec Andrzej Dutkowski, prezes Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Warszawie Władysław Serafin oraz dyrektor Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu Ryszard Czerwiński. Historię Kół Gospodyń Wiejskich na Dolnym Śląsku przybliżyła Katarzyna Dziewięcka z Regionalnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Legnicy.

Podczas imprezy 24 Koła zrzeszone w Regionalnym Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Jeleniej Górze i Legnicy prezentowały dorobek kulturowy dolnośląskiej wsi, regionalne obyczaje, obrzędy, sztukę ludową i tradycje kulinarne. Na siedemnastu stoiskach nie mogło zabraknąć regionalnych potraw, tradycyjnych produktów czy wyrobów rękodzielniczych.

Panie chętnie prezentowały prowadzone przez Koła kroniki, które są prawdziwą skarbnicą wiedzy. Zadbano również o oprawę muzyczną i element rozrywkowy. W dwóch konkursach, folklorystycznym i artystycznym, dziewięć Kół prezentowało ludowe piosenki oraz humorystyczne scenki rodzajowe, ukazujące życie na wsi z przymrużeniem oka. Równie zabawnym elementem okazał się konkurs sprawnościowy, w którym panie wykazały się nie lada zręcznością, celnym okiem i refleksem. Podczas imprezy nie mogło również zabraknąć konkursu kulinarnego, do którego aż dwadzieścia cztery Koła zgłosiły Letnie ciasto z owocami.

W konkursie kulinarnym Letnie ciasto z owocami, jurorzy oceniali tradycyjny przepis i sposób wykonania, walory smakowe, a także walory estetyczne, jak dekoracja, kształt, prezentacja wizualna.

  • I miejsce – KGW Wykroty
  • II miejsce – KGW Żeliszów
  • III miejsce – KGW Rybnica

W Konkursie sprawnościowym Sztafeta dawnych zabaw, czyli toczenie koła ‒ rawki od roweru, przenoszenie jajka na łyżce oraz rzut ziemniakiem do kosza, najszybsze były Panie z kół:

  • I miejsce – KGW w Wykroty
  • II miejsce – KGW w Tomaszów Bolesławiecki
  • III miejsce – KGW Działoszyn

W konkursie Folklorystycznym dla KGW oceniano występy 6 zespołów działających przy Kołach Gospodyń Wiejskich ‒ m.in. wartość artystyczną i oryginalność występu najwyżej oceniono:

  • I miejsce – zespół Podgórzanie, KGW Mroczkowice - Kamień
  • II miejsce – zespół Kwisowianie, KGW Giebułtów
  • III miejsce – zespół Żeliszowianki, KGW Żeliszów

W konkursie Prezentacji twórczości artystycznych KGW najlepsze w rozwijaniu i doskonaleniu twórczości artystycznej okazały się:

  • I miejsce – KGW Działoszyn
  • II miejsce – KGW Iwiny
  • III miejsce – KGW Podgórki

W plebiscycie na najciekawszą aranżację stoiska KGW przyznano dwie równorzędne nagrody:

  • KGW w Mysłakowicach
  • i KGW Iwiny

Prezes i Wiceprezes Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Warszawie Władysław Serafin i Marek Świątek wręczyli odznaczenia „Zasłużony dla Kółek Rolniczych” oraz „Order serca matkom wsi”. Z okazji Obchodów 150-lecia KGW, prezes Regionalnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Legnicy Radosław Zysnarski wręczył 55 pamiątkowych statuetek.

Po zakończeniu występów konkursowych, dla wszystkich uczestników Obchodów organizatorzy przygotowali konkurs „Jaka to piosenka?”. W rolę prowadzącego wcielił się prezes regionalnego Związku Rolników, Kółek i organizacji Rolniczych w Jeleniej Górze Ryszard Kucharski, który zachęcał publiczność do wspólnej zabawy. Uczestniczące w Obchodach Koła gospodyń Wiejskich otrzymały pamiątkowe dyplomy, natomiast laureaci zostali uhonorowani nagrodami rzeczowymi. Finałowy utwór na zakończenie imprezy, zaśpiewał Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego Tadeusz Samborski z laureatami konkursu folklorystycznego.

Izabela Michniewicz DODR we Wrocławiu

Zadanie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
- Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Materiał opracowany przez Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu