Dolnośląskie Forum Kobiet
Jak unikać spięć, na czym polega konstruktywna krytyka, jak wyplatać kosze, kto pomagał w czasie powodzi i kto upiekł wyjątkowo fajną babeczkę? W czwartek 28 listopada ponad 170 kobiet przyjechało do Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, do Wrocławia na XVI Dolnośląskie Forum Kobiet.
Imprezę otworzyła Dyrektor DODR Katarzyna Jarczewska. Gości wydarzenia witali także Wójt Gminy Wądroże Wielkie Elżbieta Jedlecka oraz Pełnomocnik Marszałka ds. aktywizacji środowisk lokalnych Radosław Zysnarski.
Kosze, bielizna i kuchnia roślinna
Uczestniczki imprezy mogły zrobić zakupy na stoiskach wystawców oferujących produkty lokalne – miody, soki czy wędliny, a także rękodzieło, kosmetyki, lawendę, programy edukacyjne, bieliznę oraz odwiedzić punkty konsultacyjne.
Trójka wystawców zaprezentowała swoją ofertę i działalność. Córka właścicielki zagrody edukacyjnej „Kruczyna” z Pęgowa opowiedziała o warsztatach wyrabiania koszy ze słomy, natomiast właścicielka sklepu z bielizną Margot 24 Małgorzata Kazimierczyk mówiła o tym, jak ważna jest profilaktyka zdrowotna kobiet oraz pozytywne nastawienie, by każda z nas czuła się wyjątkowa.
Kucharz i ekspert kuchni roślinnej Katarzyna Gubała zaprosiła do udziału w warsztatach kulinarnych, które będzie prowadziła dla firmy Kikkoman m.in. podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego 14 grudnia w DODR, we Wrocławiu.
Konflikt i konstruktywna krytyka
Alina Boryczka, właścicielka firmy Consilium Bono – coach, trener, psycholog, socjolog i mentor przedstawiła przyczyny konfliktów i sposoby ich rozwiązywania. Przekonywała, że konflikty są stałym elementem współdziałania przy realizacji projektów czy działalności KGW. Świadczy to, o tym że każda z nas jest wyjątkowa i może mieć inne zdanie na różne tematy. Pani Alina pokazała, jak unikać spięć, na czym polega konstruktywna krytyka i wartość podchodzenia do siebie z szacunkiem, mimo odmiennych przekonań.
Imprezie towarzyszyły stoiska wystawców oferujących produkty lokalne – miody, soki czy wędliny, a także rękodzieło, kosmetyki, lawendę, programy edukacyjne, bieliznę oraz punkty konsultacyjne.
Przedstawicielki Dolnośląskiej Izby Rolniczej pokazały przedsiębiorczą stronę kobiet działających na obszarach wiejskich. Doceniły również wkład DODR w promowanie aktywności kobiet m.in. poprzez oferowanie inspirujących i branżowych bezpłatnych szkoleń i wydarzeń.
Kobiety kobietom
W programie znalazł się wzruszający moment podziękowania kobietom działającym w KGW w powiecie kłodzkim, które niosły pomoc w czasie tegorocznej powodzi. Przewodnicząca KGW w Żelaźnie Mariola Kozak mówiła o tym, jak w wiejskiej świetlicy przygotowywały jedzenie dla wolontariuszy ze wsi Ołdrzychowice, Żelazno i Krosnowice. Następnego dnia rano okazało się, że niedawno wyremontowana świetlica została zalana.
Sołtys Krosnowic Urszula Borkowska opowiadała o tym, że mieszkanie tuż nad rzeką wymaga akceptacji zagrożenia powodzią. Oprócz przygotowywania jedzenia, Panie zorganizowały także warsztaty dla przedszkolaków z Ołdrzychowic i Lądka Zdroju, żeby odciążyć ich rodziców zajętych usuwaniem skutków powodzi.
Piętnaście Pań otrzymało bukiety, ufundowane przez Wojewodę Dolnośląską Annę Żabską z rąk Dyrektor DODR Katarzyny Jarczewskiej, Przewodniczącej Rady Powiatowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej w Kłodzku Elżbiety Ulatowskiej i Dyrektor Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Kłodzko Eweliny Ptak.
Fajna babeczka
Podczas Forum odbywał się konkurs na „Fajną babeczkę”. Każdy z oceniających spróbował 21 wypieków, przygotowanych przez dolnośląskie Koła Gospodyń Wiejskich, ale też osoby prywatne. Poza konkursem wystartowała mięsna galareta z jarzynami (oczywiście w kształcie babki). I miejsce zdobyło KGW Twórcza Osada w Biedaszce, II miejsce – KGW w Starej Górze, a III miejsce – Teresa Kuś. I wyróżnienie otrzymało KGW w Brzezinie , II wyróżnienie – Danuta Babuśka, a III wyróżnienie – KGW „Ale lipa”.
Każda z uczestniczek konkursu otrzymała upominki ufundowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, firmę Kikkoman oraz Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Jednym ze sponsorów imprezy był Bank PKO, którego przedstawicielki zaprezentowały ofertę dla uczestniczek Forum.
Na koniec odbyło się losowanie upominków, wśród których znalazły się 2 podwójne noclegi w obiekcie hotelowym AGRO we Wrocławiu, 5 prenumerat miesięcznika Twój Doradca Rolniczy Rynek, wydawanego przez DODR, 5 wejściówek do Muzeum bombki w Miliczu, 6 dwuosobowych warsztatów pieczenia pizzy organizowanych przez firmę Bidfood Farutex, 6 dwuosobowych warsztatów kulinarnych organizowanych przez firmę Kikkomann, 10 zestawów ufundowanych przez Starostwo Powiatowe we Wrocławiu, 15 zestawów ufundowanych przez ARiMR, 8 zestawów ufundowanych przez UMWD oraz 5 podwójnych wejściówek do Muzeum Poczty Polskiej we Wrocławiu.
Dodatkowo, uczestniczki Forum na przywitanie otrzymały torebki z upominkami ufundowanymi przez Specjalną Strefę Ekonomiczną Invest Park S.A. oraz firmę Tarczyński.
Sponsorzy Forum:
- Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy we Wrocławiu
- Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego
- Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – Dolnośląski Oddział Regionalny
- Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna INVEST-PARK
- Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych TUW – Biuro Regionalne we Wrocławiu
- PKO Bank Polski
- Starostwo Powiatowe we Wrocławiu
- Tarczyński S.A
- Kikkoman
- Muzeum bombki w Miliczu
- Farutex
- Dolnośląska Izba Rolnicza we Wrocławiu i w Świdnicy
- Poczta Polska S.A.
Zapraszamy na kolejne Forum za rok.
Agnieszka Kowalczuk-Misek DODR